10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nieprawidłowości przy przebudowie Pałacu Branickich w Warszawie

Główna Komisja Konserwatorska podczas posiedzenia 7 listopada br. wniosła zastrzeżenia do trwającej przebudowy i rozbudowy Pałacu Branickich w Warszawie. Członkowie Komisji negatywnie ocenili m.in. realizowane obecnie doświetlenia poddasza oraz pełną wymianę materiału pokrycia dachowego. W posiedzeniu Komisji wzięła udział wiceminister kultury dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.

Danuta Matloch/MKiDN

Posiedzenie Głównej Komisji Konserwatorskiej dotyczyło dwóch decyzji konserwatorskich – decyzji Stołecznego Konserwatora Zabytków Michała Krasickiego z 5 grudnia 2016 r. oraz decyzji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Jakuba Lewickiego z 19 kwietnia 2019 r. Oba rozstrzygnięcia dotyczyły przebudowy i rozbudowy Pałacu Branickich w Warszawie. Zarówno p. Michał Krasicki, jak i prof. Jakub Lewicki byli uczestnikami posiedzenia Głównej Komisji Konserwatorskiej. Główna Komisja Konserwatorska zwróciła uwagę, że Pałac Branickich w Warszawie jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego ulicy Miodowej. Podkreślono, że jest to jeden z przykładów udanej odbudowy polskiego dziedzictwa kultury po II wojnie światowej. Pałac Branickich znajduje się w ścisłym centrum historycznego Miasta Warszawy, w granicach Pomnika Historii (od 1994 r.) oraz w strefie buforowej historycznego centrum Warszawy wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa w 1980 r. 

Komisja negatywnie oceniła zrealizowane doświetlenia poddasza w budynku pałacowym, ponieważ formy doświetlenia dezintegrują budynek pałacowy i mają jednoznacznie negatywny wpływ na jego zabytkowy charakter. W wyniku realizacji doszło do estetycznej dezintegracji połaci dachu, w sposób nie znajdujący uzasadnienia w historycznych rozwiązaniach architektonicznych, właściwych dla obiektów rezydencjonalnych – napisano na stronie MKiDN.

Dodano też, iż realizacja świetlika nad podziemną częścią basenową na wewnętrznym dziedzińcu pałacu Branickich oraz zmiany wymiarów pawilonu szklanego przy wschodnim skrzydle pałacu, zakłócają wg Komisji historyczną koncepcję architektoniczną i przestrzenną przedmiotowego zabytku. Wątpliwości budzi skala i lokalizacja szklanego pawilonu oraz sposób zagospodarowania wewnętrznego dziedzińca pałacu Branickich. Zwrócono również uwagę, że negatywny wpływ na wartości zabytkowe obiektu mają zastosowane rozwiązania (wyniesienie w centrum dziedzińca) oraz ahistoryczne materiały budowlane (nawierzchnia dziedzińca). Podkreślono niskie wartości estetyczne proponowanych rozwiązań zagospodarowania ww. dziedzińca.

Komisja przypomniała również, że wydanie postanowień, decyzji lub opinii konserwatorskich w odniesieniu do inwestycji przewidywanych do realizacji na obszarach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa powinno być poprzedzone konsultacjami z Ośrodkiem ds. Światowego Dziedzictwa w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, zgodnie z wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia 8 maja 2015 r.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami Główna Komisja Konserwatorski uznała za konieczne poddanie ww. inwestycji pod ocenę Komitetowi do spraw Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. 

Komisja wniosła także o kontynuację czynności kontrolnych przez Wydział Kontroli i Nadzoru Konserwatorskiego, w szczególności o przeanalizowanie zgodności wydanych pozwoleń konserwatorskich z treścią decyzji o warunkach zabudowy wydanej dla przedmiotowej inwestycji. Członkowie Komisji zwrócili się również do Generalnego Konserwatora Zabytków prof. Magdaleny Gawin o rozważenie podjęcia działań administracyjnych, które pozwolą na zachowanie i ochronę wartości zabytkowych Pałacu Branickich.

 

 



Źródło: mkidn.gov.pl

#Pałac Branickich #Warszawa #przebudowa #błędy konserwatorskie #zarzuty Głównej Komisji Konserwatorskiej #MKiDN

Magdalena Łysiak