W 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Stutthof, na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa, odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Marszałek Sejmu w korespondencji skierowanej do uczestników obchodów rocznicowych przekonywał, że „zachowanie pamięci o miejscach kaźni, o ofiarach nazizmu jest naszym wspólnym obowiązkiem”.
Marek Kuchciński npisał, że obchody oswobodzenia KL Stutthof są wyrazem pamięci i hołdem złożonym tym, którzy nie przetrwali okrutnego czasu w obozie.
Z ich śmierci płynie przesłanie, by kolejne pokolenia wychowywane były w szacunku do drugiego człowieka, a także miłości do Ojczyzny.
KL Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym istniejącym na terenach dzisiejszej Polski. W wyniku rozstrzelania, katorżniczej pracy, ekstremalnych warunków bytowych, chorób i podczas ewakuacji obozu, życie straciło tu 65 tys. więźniów. Stutthof został oswobodzony 74 lata temu – 9 maja 1945 r.