10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

„Naukowa Kawaleria” – film o polskich wynalazkach, które przyczyniły się do postępu ludzkości

„Naukowa Kawaleria” opowiada o zapomnianych, polskich naukowcach, którzy swoim talentem i determinacją przyczynili się do cywilizacyjnego postępu ludzkości, konstruując rzeczy, maszyny, budowle w Polsce, Europie i na innych kontynentach. Przewodnikami, a raczej detektywami tropiącymi kolejne historie są dwie wyjątkowe osobowości telewizyjne: Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec, którzy pokazują w tym filmie zupełnie nową twarz. Reżyser Arkadiusz Gołębiewski zadbał o nowoczesny język i środki filmowe, które trafiają do młodych ludzi. Stąd ogromna wartość edukacyjna „Naukowej Kawalerii” .

Pierwszy samochód parowy na świecie
Pierwszy samochód parowy na świecie
arch. Stowarzyszenie Scena Kultury

Wraz z dziennikarzami odwiedziliśmy z kamerą miejsca, które są świadectwem polskiej inżynierii, nauki i wysiłku technologicznego. Okazuje się, że przed II wojną światową Polska była potęgą technologiczną. Byliśmy w pierwszej dziesiątce, jeśli chodzi o opatentowane wynalazki. Teraz zostaliśmy daleko w tyle, a i te dawne wynalazki oraz ich autorzy zostali niemal całkowicie przez nas zapomniani. Film odkrywa więc wspaniały świat naszej myśli technicznej.

 

– mówi reżyser.

Film pokazuje unikalne eksponaty i niezwykłe budowle, wpisane w kontekst historyczny, polityczny i środowiskowy. Przy okazji podążania tropem innowacyjności, odwiedza niesamowite miejsca urzekające pięknem przyrody i intrygujące wachlarzem ludzkich pasji.

\"\"

Przygodowa forma z pewnością pomoże przyswoić ważne tematy, pokazując je ciekawie i inspirując młodych Polaków. Zobaczymy m.in. kto wyprzedził braci Lumière i kogo wynalazek wykonał pierwsze na świecie zdjęcia podwodne. Kazimierz Prószyński skonstruował pleograf w 1894 roku. Pleograf – aparat kinematograficzny – służył jednocześnie do rejestracji materiału filmowego oraz projekcji. Przez całe życie udoskonalał swój wynalazek. Był twórcą pierwszej kamery reporterskiej – aeroskopu – którą wykorzystywali operatorzy m.in. na frontach I wojny światowej. August Lumière wyznał kiedyś:

Byłem, wraz z bratem, twórcą filmu francuskiego, ale istniał również pewien Polak, niejaki Kazimierz Prószyński, który nas znacznie wyprzedził.

Z kolei pierwszy samochód parowy na świecie wymyślił Józef Bożek w 1814 roku. W filmie poznajemy historię tego wynalazku oraz zobaczymy Tomasza Siudzińskiego, pasjonata, który chcąc ocalić od zapomnienia ten dziewiętnastowieczny cud techniki, po prostu go zbudował. Inny automaniak – Tadeusz Tański – wymyślił i stworzył w latach 20. XX wieku samochód CWST-1, który był rozbierany jednym kluczem. Nazywano go polskim Rolls–Roycem. Także i to auto doczekało się swej współczesnej repliki, dzięki Ludwikowi Rożniakowskiemu z Wejherowa.

\"\"

W filmie naprawdę jest się zaskakiwanym raz po raz. Bo czy nie jest czymś niezwykłym, że polski wynalazek – dok pływający – jest od 1871 roku podstawowym wyposażeniem wszystkich stoczni na świecie? Dzięki Stanisławowi Janickiemu, który go wymyślił i skonstruował, możliwy jest szybki przegląd, naprawa oraz konserwacja kadłuba statku oraz jego części podwodnych.

A najlepszy na świecie magnetofon szpulowy rejestrujący dźwięk „Nagra”? To wynalazek Stefana Kudelskiego z 1951 roku. To była prawdziwa rewolucja. Po erze gramofonowej nastał czas nowego rodzaju zapisu na taśmie magnetycznej. Miniaturowa wersja tego urządzenia poleciała na księżyc z ekspedycją amerykańską, a świat filmu uhonorował Polaka statuetkami amerykańskiej Akademii Filmowej i nagrodami Emmy.

\"\"

W filmie zobaczymy jeszcze m.in. cud techniki – Kanał Augustowski, a także poznamy twórcę harmonogramu, który zrewolucjonizował świat przemysłu i biznesu.

„Naukową Kawalerię” można będzie obejrzeć w poniedziałek 9 lipca 2018 w Programie 1 TVP o godz.12:45.

Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Scena Kultury we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

 



Źródło: Stowarzyszenie Scena Kultury

#Trzaskalska #Ziemiec #Gołębiewski #wynalazcy #film #Naukowa Kawaleria

Magdalena Łysiak