Do Polski przyjechała młodzież z Turcji, uczęszczającą do jednego z najbardziej znanych i najstarszych liceów w Turcji Kabataş Erkek Lisesi. Młodzi ludzie realizują program upamiętnienia poległych żołnierzy polskich i tureckich z czasów I i II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego.
Z turecką młodzieżą spotkała się wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, która powiedziała, że to bardzo ważne, by młodzież włączała się w projekty upamiętniające wydarzenia z przeszłości, bo pamięć historyczna kształtuje tożsamość narodową. Dodała, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do nauki historii, bo to wiedza o otaczającym nas świecie, a bez pamięci o przeszłości, nie ma przyszłości.
Podczas spotkania wicemarszałek rozmawiała o Powstaniu Warszawskim, o pielęgnowaniu pamięci historycznej, o tym jak ważna jest współpraca i wymiana młodzieży, bo to młodzi ludzie będą mieli wpływ na kształtowanie przyszłości świata. Na zkończenie turecka młodzież wykonała patriotyczną pieśń turecką z okresu I wojny światowej oraz jedna z najpopularniejszych piosenek Powstania Warszawskiego „Warszawskie dzieci”.
Uczniowie opowiedzieli też o swoim projekcie i przekazali oprawiony certyfikat posadzenia 40 drzew, w wiosce Alemdağ Ballica w okręgu Cekmeköy, upamiętniających poległych żołnierzy.
Uczniowie i nauczyciele Liceum Kabatas ze Stambułu przebywają w Polsce z 7-dniową wizytą. W Liceum im. Tadeusza Czackiego, które jest szkołą-siostrą Liceum Kabatas, uczniowie tureccy zaprezentowali program artystyczny upamiętniający poległych żołnierzy.