22 czerwca w Genui urodził się Giuseppe Mazzini, prawnik, rewolucjonista, jeden z przywódców włoskiego ruchu wolnościowego. Był założycielem tajnej organizacji Młode Włochy, która walczyła o wolną i zjednoczoną republikę włoską. Mazzini w okresie Wiosny Ludów stanął – wspólnie z Giuseppe Garibaldim – na czele utworzonej republiki rzymskiej.
Chudy, blady i obszarpany, ale płomienny jak apostoł, przebiegły jak rzezimieszek, swobodny jak komediant, nieumęczony jak kochanek.
– pisał o Mazzinim Klemens von Metternich.
Zwany był konspiratorem doskonałym, całe życie poświęcił idei wyzwolenia narodów i ludów Europy. Był autorytetem moralnym dla kolejnych pokoleń spiskowców.
Zwycięski rewolucjonista przestaje być rewolucjonistą.
– ostrzegał.
Mazzini nigdy nie chciał się zgodzić, by odrodzone Włochy były królestwem. Wierzył w ideę republikanizmu, nie zgodził się złożyć przysięgi na wierność królowi i musiał udać się na emigrację. Powrócił w latach 70. XIX wieku. Zmarł 10 marca 1872 w Pizie.
Mazzini wspierał dążenia niepodległościowe Polaków. Szanował polską literaturę i miał polskich przyjaciół. Dla Włochów jednym z Ojców Ojczyzny.