Relacje uczestników, wspomnienia protestujących i wypowiedzi historyków znalazły się w filmie dokumentalnym „Za waszą i naszą niewolę”, poświęconym inwazji na Czechosłowację w 1968 roku. Pokaz premierowy filmu odbędzie się 28 lutego w Muzeum Śląskim w Katowicach.
W 1968 roku Ludowe Wojsko Polskie wzięło udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Po kilkudziesięciu latach autorzy filmu – Adam Turula i Marek Stremecki dotarli do świadków tamtych wydarzeń, ówczesnych żołnierzy i studentów. Film dokumentuje relacje uczestników zajść, zawiera m.in. niepublikowane dotąd prywatne materiały świadków. W produkcji wykorzystano materiały z kroniki filmowej, a także nieznane fotografie z tamtego okresu.
Prezentowane są kulisy i przygotowania poprzedzające inwazję, przebieg agresji, interwencję żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego – nie unikając też epizodów tragicznych i wstydliwych. Film pokazuje opór i sprzeciw, jaki działania w Czechosłowacji wzbudziły u większości Polaków. Po raz pierwszy mowa jest również o zapomnianej roli Polaków z Zaolzia, którzy wspierając „Praską wiosnę” – ponieśli za to wysoką cenę, a także o tym, jak dramatyczne wydarzenia sprzed ponad pół wieku wpłynęły na stosunki polsko-czeskie. Uzupełnieniem projekcji w Muzeum Śląskim będzie dyskusja specjalistów na temat wydarzeń sprzed ponad pięćdziesięciu lat, którą poprowadzi Mirosław Sokół. W rozmowie udział wezmą dr hab. Grzegorz Studnicki, dr Józef Szymeczek oraz Stremecki, który jest współautorem scenariusza. Film powstał dzięki Muzeum Historii Polski i portalowi historycznemu dzieje.pl przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Adam Turula – historyk, dziennikarz i producent filmowy, wielokrotnie nagradzany za filmy o tematyce historycznej, autor głośnego dokumentu „Tragedia Górnośląska 1945”. Drugi współautor scenariusza – Marek Stremecki – jest dziennikarzem, publicystą specjalizującym się w tematyce PRL-u, scenarzystą filmowych dokumentów historycznych i rzecznikiem Muzeum Historii Polski.