"Król potworów", "numer 9 mieszkania 13" i "Beckomberga" to spektakle, które będą mogli zobaczyć widzowie szczecińskiego Teatru Współczesnego w nowym sezonie. Pierwsza premiera zaplanowana jest na 11 września.
Na początek sezonu Teatr Współczesny w Szczecinie zaproponuje swoim widzom spektakl "Król potworów", na podstawie niedokończonego dramatu "Na krawędzi" autorstwa Michała Kmiecika.
Jest to oczywiście spektakl skończony i zamknięty. To, że pojawia się tu słowo "niedokończony" ma nas wprowadzić w pewną sytuację i oddać ducha tego, co towarzyszyło nam w trakcie pracy. Przedstawienie – mam nadzieję, że w sposób lekki i zabawny – opowiada o jakimś końcu świata i o tym, że wszyscy mamy poczucie, że jesteśmy na krawędzi. W związku jednak z tym, że nadchodzi ten koniec świata, nie tylko nasz tekst, ale i wiele innych rzeczy jest po prostu niedokończonych
– powiedział reżyser spektaklu Marcin Liber.
Wskazał, że przedstawienie inspirowane jest w dużej mierze przeczuciami co do czyhających w świecie niebezpieczeństw i "tym, że ewidentnie coś w naszej globalnej rzeczywistości musi się zmienić", a także literaturą science fiction i "monster movies", szczególnie filmami z Godzillą.
My, ludzie, obwiniamy ją za kataklizm i za katastrofę, nie wiadomo, czy słusznie – moim zdaniem nie. Jest ona z pewnością efektem działań ludzkości. Kto zatem jest +królem potworów+ dowiedzą się państwo, oglądając nasze przedstawienie
– powiedział reżyser.
Prapremiera spektaklu odbędzie się 11 września o godz. 19 na dużej scenie teatru.
Kolejne przedstawienie zaplanowane w tym sezonie, "numer 9 mieszkania 13" Zuzanny Bojdy, zostanie zaprezentowane tylko on-line. Reżyserem i montażystką spektaklu, który określono jako "nowatorskie połączenie formy teatralnej z animacją filmową" jest Daria Kopiec. Przedstawienie opowie o potrzebach i pragnieniach mieszkańców pewnej kamienicy "stłoczonych w jednym miejscu".
Spektakl będzie można oglądać od 24 października na stronie www.9m13.pl.
W grudniu Teatr Współczesny zaproponuje natomiast swoim widzom "Beckombergę" Sary Stridsberg w reżyserii Anny Augustynowicz. To opowieść o pacjentach opustoszałego szpitala psychiatrycznego niedaleko Sztokholmu – tytułowej Beckombergi – którzy po latach powracają do instytucji "przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca".
Wśród propozycji szczecińskiego teatru znajdzie się też "Książę Niezłomny" Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Telegi. Premierę spektaklu zaplanowano na luty przyszłego roku.
Mam nadzieję, że młody reżyser będzie z nami rozmawiał o dzisiejszej rzeczywistości przez szalenie trudny do realizacji tekst
- powiedział kierownik literacki Teatru Współczesnego, reżyser Piotr Ratajczak. Podkreślił, że w polskim teatrze rzadko realizuje się obecnie "klasykę nie-lekturową". "Jesteśmy pełni wiary, że nowa wrażliwość, nowe spojrzenie na klasykę (…) będzie stanowiło dla nas nową jakość".
Na deskach teatru przy Wałach Chrobrego pojawi się także "Kongres Futurologiczny" na podstawie opowiadania Stanisława Lema, w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Przedstawienie współprodukowane z Wrocławskim Teatrem Współczesnym będzie miało premierę w marcu przyszłego roku.
Ostatnią premierową sztuką, planowaną na maj, będzie spektakl w reżyserii Piotra Ratajczaka. Szczegóły mają być znane wkrótce. "W rozmowach jest kilka dużych tytułów. Na razie nie będę jednak zdradzał – powiem, że to będzie na dużą scenę, duży tytuł, i będzie dialogował z dzisiejszym światem" – wskazał reżyser.