Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wielka Brytania odda Grecji rzeźby z Partenonu!

Thomas Bruce, 7. hrabia Elgin, był brytyjskim szlachcicem, żołnierzem, politykiem, dyplomatą i ambasadorem Imperium Osmańskiego, które rządziło wówczas Grecją. Uzyskał on zgodę władz tureckich na prowadzenie wykopalisk na terenie Akropolu oraz zabieranie „fragmentów kamienia ze starymi inskrypcjami lub rzeźbami”. Ekipa Elgina pracowała od połowy roku 1801 do 1812. W tym czasie ze ścian świątyń odkuto płaskorzeźby, ściągnięto posągi m.in. zdjęto 56 płyt z liczącego 111 płyt pokrytego płaskorzeźbą fryzu, 15 metop (z 92) i 17 figur z tympanonów. Już wówczas owa „archeologia” wzbudzała ogromne kontrowersje. Lord Byron nazwał wprost działalność Bruce’a „kulturowym wandalizmem”. Mimo tego w 1810 roku brytyjska komisja parlamentarna pozytywnie zaopiniowała kupno przez rząd brytyjski marmurów z Partenonu. Zapłacono za nie hrabiemu 35 000 funtów. Od tego czasu tzw. Marmury Elgina wystawiane są w British Museum.

Przez dekady władze brytyjskie i samo muzeum odmawiało Grekom nawet możliwości rozmowy na temat zwrotu kontrowersyjnych marmurów. Jednak w tym tygodniu CNN podało, że pracownicy Muzeum Brytyjskiego ujawnili, iż prowadzone są „konstruktywne dyskusje” z greckimi urzędnikami Ministerstwa Kultury. Dodać trzeba, że zaledwie kilka tygodni wcześniej papież Franciszek ogłosił, że zwróci Grecji trzy części Partenonu, które od ponad 100 lat są przechowywane w Muzeach Watykańskich. Watykan napisał w oświadczeniu, że papież „przekazuje je Hieronimowi II, głowie greckiego Kościoła prawosławnego, jako gest dialogu ekumenicznego z Kościołem rzymskokatolickim”. Daily Telegraph poinformował w środę, że już „została sporządzona umowa” z dyrektorem muzeum, byłym ministrem finansów George’em Osbornem, aby umożliwić zwrot artefaktów. Rzecznik brytyjskiego rządu zapowiedział, że rząd brytyjski realizuje obecnie ideę „ponownego >>zjednoczenia<< rzeźb Partenonu z Grecją”.

Marmury Elgina lub Marmury Partenonu stanowią szczyt doskonałości sztuki greckiej, uznawane są za symbol narodzin demokracji i całej cywilizacji zachodniej .

 

 



Źródło: niezależna.pl

#sztuka starożytnej Grecji #Ateny #marmury Elgina #zwrot dziedzictwa #British Museum

Magdalena Łysiak