Krzysztof Kolumb w ciągu 55 lat swojego życia odbył cztery wyprawy do Ameryki, a wcześniej, przygotowując się do ekspedycji transatlantyckich, popłynął do Islandii i Irlandii z portugalską marynarką handlową, potem wylądował na Maderze, aby kupić cukier jako agent firmy genueńskiej. Do tego, przynajmniej raz, udał się do portugalskiej fortecy São Jorge da Mina we współczesnej Ghanie, ucząc się w drodze portugalskiej nawigacji i przepływu wiatrów na Atlantyku.
Po śmierci w 1506 roku jego szczątki także nieustannie wędrowały – pierwszym i krótkim miejscem spoczynku Kolumba było Valladolid w północno-zachodniej Hiszpanii. Trzy lata później trumnę przetransportowano do Sewilli i pochowano w rodzinnym mauzoleum, ale na przestrzeni wieków jeszcze kilkakrotnie ją przenoszono: w 1544 roku do Santo Domingo, stolicy Dominikany; następnie w 1795 roku do Hawany. Ostatecznie wróciły do Sewilli w 1898 roku.
Do tej pory nieznane było miejsce, w którym Kolumba pochowano po raz pierwszy. Niedawno, w badaniu koordynowanym przez Hiszpańskie Muzeum Marynarki Wojennej, naukowcy określili dokładną lokalizację jego pierwszego grobowca w Valladolid. Znajdował się on w klasztorze świętego Franciszka. Budynek ten już nie istnieje, to obecnie zamknięta dla ruchu kołowego strefa handlowa w pobliżu Plaza Mayor. Jednak badacze z Hiszpańskiego Muzeum Marynarki Wojennej pobrali próbki ołowiu, cegieł i złota z grobu w Sewilli, i wysondowali ziemię w Valladolid, czego efektem było „zidentyfikowanie miejsca, w którym pochowano Kolumba”. „Z tych nici złota, srebra, gwoździ, ołowiu i cegieł, ku mojemu zdziwieniu udało nam się to osiągnąć” – mówił jeden z nich.
Nie uciszyło to jednak kontrowersji wokół ostatniego miejsca spoczynku odkrywcy Ameryki, ponieważ Republika Dominikany nadal twierdzi, że Kolumb jest pochowany w ozdobnej latarni morskiej w Santo Domingo. W 2005 roku naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie pobrali próbki DNA z fragmentów kości, aby potwierdzić, że to jego szczątki spoczywają w Sewilli. Nie można jednak wykluczyć tego, że grób w Santo Domingo także zawiera część jego szczątków.