Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Nowe zabytki w Zamku Książ

Barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu. Eksponatami wyposażono Salę Jana Henryka na III piętrze.

Zamek Książ
Zamek Książ
facebook.com/KsiazWalbrzych/

Jest to już kolejna odsłona współpracy między instytucjami, która zainicjowana została w 2015 r. otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”.

„Także i w tym roku – a robimy to konsekwentnie od siedmiu lat – wierni naszej pierwotnej idei udostępniamy w Zamku Książ kolejne zabytki, z których wiele ma prawo uchodzić za pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w tej niezwykłej rezydencji”

– powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski.

Jak ocenił, współpraca między Muzeum Narodowym we Wrocławiu a Zamkiem Książ jest niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest gmina Wałbrzych. „Nie mamy wątpliwości, że nasza tutaj obecność przyczyni się do otrzymania przez Zamek Książ ekskluzywnego tytułu +Pomnika Historii+, o który ta rezydencja zabiega” – dodał.

Tym razem wrocławskie muzeum udostępniło Zamkowi Książ zespół cennych śląskich mebli barokowych, wśród których znajdują się: kabinet – sekretarzyk z 1. połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji Zamku Książ.

Dopełnieniem tegorocznego depozytu są zabytki militarne. Muzeum przekazało w depozyt trzy szable kawaleryjskie, w tym jedną oficerską, które pochodzą z XIX wieku. Jak wskazano, wybór tych zabytków nie jest przypadkowy. W Zamku była niegdyś sala rycerska – zbrojownia, a właściciele zamku zapamiętani zostali także jako wyborni rycerze i żołnierze.

Wszystkie przekazywane muzealia zostały przed wypożyczeniem poddane konserwacji.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kultura

mg