10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Listy otwarte po 250 latach pokazują dowody miłości i pamięci

Ponad dwa i pół wieku po ich napisaniu, ponad sto listów wysłanych do francuskich marynarzy przez ich bliskich, zostało w końcu otwartych i przeczytanych. Wiadomości od żon, narzeczonych, rodziców i rodzeństwa ujawniają szczegóły dotyczące życia osobistego marynarzy i ich dowódców, a jednocześnie oferują rzadkie i intymne spojrzenie na normy i praktyki społeczne i kulturowe w XVIII-wiecznej Europie. Adresaci tych listów nigdy nie mieli okazji poznać ich treści, ponieważ zostali schwytani jako jeńcy wojenni przez brytyjską Royal Navy, a przesyłki utknęły w drodze i do nich nie dotarły.

Trzy stosy francuskich listów z XVIII wieku
Trzy stosy francuskich listów z XVIII wieku
Archiwum Narodowe / Renaud Morieux

Listy miały być dostarczone marynarzom służącym na francuskim statku wojskowym Galatée, który podczas służby w czasie wojny siedmioletniej o kontrolę nad kolonialnymi ziemiami Ameryki Północnej (1756–1763), płynął z Bordeaux we Francji do Quebecu. Podczas jednej z bitew morskich Galatée została zdobyta przez brytyjski okręt Essex. Cała 181-osobowa załoga została aresztowana i uwięziona. Francuski statek administracji pocztowej, który miał dostarczyć listy na Galatée, słysząc o uwięzieniu marynarzy, przesłał listy do Admiralicji w Londynie, by ta dostarczyła je więźniom. Ale z jakiegoś powodu brytyjskie władze tego nie zrobiły, torba pocztowa trafiła do magazynu o została zapomniana. Wiele lat później zbiór listów przeniesiono do Brytyjskiego Archiwum Narodowego w Kew, i tam leżały nieotwarte. W końcu listy wpadły w oko profesorowi Renaudowi Morieux z Wydziału Historii Uniwersytetu Cambridge i Pembroke College. Morieux pracował nad książką o doświadczeniach brytyjskich i francuskich jeńców wojennych w XIX wieku i przez przypadek natknął się na pudełko zawierające litery.

Zamówiłem je w zasadzie tylko z ciekawości. Były to trzy stosy listów powiązanych wstążką. Okazało się, że są one zapieczętowane, więc zapytałem archiwistę, czy można je otworzyć, a on to zrobił. Zdałem sobie sprawę, że jestem pierwszą osobą, która przeczytała te bardzo osobiste wiadomości, od czasu ich napisania. To było bardzo emocjonalne doświadczenie.

Zamówiłem je w zasadzie tylko z ciekawości. Były to trzy stosy listów powiązanych wstążką. Okazało się, że są one zapieczętowane, więc zapytałem archiwistę, czy można je otworzyć, a on to zrobił. Zdałem sobie sprawę, że jestem pierwszą osobą, która przeczytała te bardzo osobiste wiadomości, od czasu ich napisania. To było bardzo emocjonalne doświadczenie.

– powiedział Morieux w komunikacie prasowym Uniwersytetu Cambridge.

W pudełku znajdowały się w sumie 102 listy, a Morieux spędził kilka miesięcy na ich czytaniu i tłumaczeniu. Wyniki tej pracy opublikował we francuskim czasopiśmie Annales Histoire Sciences Sociales.

Te listy dotyczą uniwersalnych ludzkich doświadczeń. Nie są unikalne dla Francji XVIII wieku, ale pokazują jak ludzie radzą sobie z poważnymi wyzwaniami życiowymi. Kiedy jesteśmy oddzieleni od bliskich wydarzeniami, na które nie mamy wpływu, takimi jak pandemia lub wojny, musimy mimo wszystko pozostawać w kontakcie z rodziną, uspokajać, dbać o siebie nawzajem, nawet na odległość.

Oddalenie, także czasowe, sprawiło że listy zawierają dużą liczbę opowieści domowych, rodzinnych, wyrażeń osobistych uczuć i intencji – dlatego to  znalezisko jest tak cenne dla historyków badających dawne zwyczaje i kultury.

Wiele z tych listów zostało napisanych przez rodziców lub rodzeństwo, ale duża część pochodziła od żon i narzeczonych, które przekazywały zapewnienia o miłości i pamięci, oraz wyrażały nadzieję, że wkrótce wkrótce połączą się ze swoimi obecnymi lub przyszłymi mężami. „Nie mogę się doczekać, aby cię posiąść" napisała Anne Le Cerf do swojego męża. „Mogłabym spędzić noc pisząc do ciebie... Jestem twoją wiecznie wierną żoną” – to słowa Marie Dubosc do Louisa Chambrelana, którego Morieux zidentyfikował jako pierwszego porucznika swojego statku. „Dobranoc, mój drogi przyjacielu. Jest północ. Myślę, że nadszedł czas, abym odpoczęła”.

Te listy burzą staromodne przekonanie, że wojna dotyczy mężczyzn. Podczas gdy oni poszli na wojnę, kobiety prowadziły gospodarstwa domowe i podejmowały kluczowe decyzje w rodzinach.

– mówi Morieux.

To nie pierwszy raz, kiedy historycy byli w stanie uzyskać wgląd w przeszłe kultury przez odzyskane listy miłosne. Wielu szczegółów na temat trendów intelektualnych i norm społecznych XII wieku, dowiedzieliśmy się, gdy uczeni zbadali korespondencję między słynnym filozofem Peterem Abelardem a Heloizą, którzy rozdzieleni przez rodziny, dzielili się swoimi przemyśleniami i uczuciami w listach przez większą część swojego życia.

 

 

 

 



Źródło: niezależna.pl; Cambridge University

#wojna siedmioletnia #walka Brytyjczyków z Francuzami #okręty wojenne #listy do marynarzy #Cambridge #prof.i Renaud Morieux

Magdalena Łysiak