10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Halo, tu mówi „Błyskawica”! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie!

8 sierpnia o godz. 9.45 rozpoczęła nadawania radiostacja powstańcza „Błyskawica”. Od tamtego dnia aż do 4 października emitowano programy – cztery razy dziennie po polsku i dwa razy po angielsku. Powstańczy program był przede wszystkim nastawiony na zagranicę. Chodziło o to, by w świat poszedł komunikat, że wbrew temu, co głosiła niemiecka propaganda, to nie bandy walczą w Warszawie, ale normalne odziały wojskowe. Zasięg radiostacji był duży, słyszano ją nie tylko w Polsce, ale nawet w Londynie i u wybrzeży USA.

Żołnierze Kompanii Lotniczej Grupy Kampinos słuchają audycji Błyskawicy, we wsi Wiersze, około 15 września 1944
Żołnierze Kompanii Lotniczej Grupy Kampinos słuchają audycji Błyskawicy, we wsi Wiersze, około 15 września 1944
ipn.gov.pl

Radiostację zbudował w 1943 r., w Częstochowie, krótkofalowiec i członek ZWZ Antoni Zębik. Przywieziono ją do Warszawy pod koniec 1943 r. i umieszczono w warsztacie samochodowym przy ul. Huculskiej, gdzie przeleżała do 1 sierpnia. 

Tak zaczął pierwszą audycję Zbigniew Świętochowski:

Halo, tu mówi „Błyskawica”! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie; na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata! Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy.

 

BBC pokwitowała odbiór pierwszej audycji, stwierdzając dobrą słyszalność programu.

\"\"

Replika radiostacji Błyskawica wykonana przez zespół pod kierunkiem współtwórcy oryginału Antoniego Zębika w Muzeum Powstania Warszawskiego

Nazwę „Błyskawica” wzięto od polskiego okrętu, był to hołd powstańców złożony Marynarce Wojennej. 
Zespół radiowy tworzyli ludzie związani z Biurem Informacji i Propagandy AK z Tadeuszem Żenczykowskim na czele. Kierownikiem został Stanisław Zadrożny, zastępcą – Zofia Rutkowska, która objęła kierownictwo nad wykonaniem programu. Audycje w języku angielskim prowadzili Jan Nowak-Jeziorański i pilot RAF-u John Ward. Spikerami zostali: Zbigniew Świętochowski, Stefan Sojecki, Zbigniew Jasiński, Jeremi Przybora i Mieczysław Ubysz.

Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji.  

 

– wspominał Jeremi Przybora.

\"\"Studio radiostacji powstańczej Błyskawica

Każda audycja miała stałe elementy. Powiadamiano o bieżących działaniach i informowano mieszkańców Warszawy, co się dzieje na innych frontach. Były też elementy artystyczne, których celem było dodawanie walczącym otuchy.

W dalszym ciągu Niemcy podpalają miasto. Rejon Wilczej, Kruczej i Wspólnej obrzucony był miotaczami ognia i ogniem ciężkiej artylerii. Wczoraj w jednym z budynków miasta miały miejsce zrzuty broni i amunicji nadesłanej w Anglii dla AK. Oddziały węgierskie z rejonu Modlina zostały przerzucone na południe od Mokotowa. Najcięższe walki na Żoliborzu trwały w dniach 1, 3 i 4 sierpnia, poza tym odparto w tym rejonie dziesięć ataków, nieprzyjaciel stracił ok. 100 zabitych.

 

– tak brzmiał jeden z komunikatów radia.  

„Błyskawica” czterokrotnie zmieniała lokalizację. Ostatnim miejscem, z którego nadawała był budynek biblioteki na rogu ul. Koszykowej i Mokotowskiej. 4 października odczytano ostatni 10- minutowy komunikat. 

Wyłamałem się z rozkazu wygaszenia radiostacji zaraz po podpisaniu kapitulacji. Pracowaliśmy do 4 października, informując świat o tym, co się działo w Warszawie, o gehennie ludności stolicy, o bestialstwie Niemców, o ogromnych zniszczeniach miasta.

– opowiadał Jan Georgica. Później radiostację zniszczono, aby nie wpadła w ręce niemieckie.


 

 



Źródło: dzieje.pl, polskieradio.pl

#radiostacja #powstańcza #Błyskawica #program

Magdalena Łysiak