Prelekcje przybliżające życie repatriantów z Kresów czy z Francji w powojennej Polsce, wystawa zdjęć z lat 1945–1950 dokumentujących odbudowę Wrocławia, spacer po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich – to tylko część wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Koordynatorem wydarzeń organizowanych we wrześniu przez Narodowy Instytut Dziedzictwa jest Muzeum Etnograficzne (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu). Tematem tegorocznej edycji europejskiej jest „Sztuka dzielenia”, która w Polsce uzupełniona została o hasło „Niepodległa dla wszystkich”.
„Niepodległa dla wszystkich” podejmuje temat niezwykle ważny w kontekście historii Dolnego Śląska, regionu naznaczonego wielokulturowością, ale również odnosi się do wydarzeń i zmian, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie współcześnie. 60 organizatorów w 40 różnych miejscowościach opowie o swojej Małej Ojczyźnie, odwołując się do okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości.
– wyjaśniła.
W ramach EDD w wałbrzyskiej Starej Kopalni Centrum Nauki i Sztuki zaplanowano wydarzenia związane z historią uprzemysłowienia i postępu myśli technicznej – wdrażanej na tym terenie w XVIII i XIX wieku. Odbędą się m.in. warsztaty historii mówionej skoncentrowane wokół tematu „Niepodległości wielonarodowej”, a także prelekcje i prezentacje, które przybliżą m.in. życie repatriantów z Kresów czy Francji w powojennej Polsce.
Podczas spaceru zorganizowanego przez Fundację Księżnej Daisy von Pless po historycznym uzdrowisku Książąt Pszczyńskich uczestnicy będą mogli zapoznać się z wielokulturowością regionu wałbrzyskiego.
Z kolei w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu posłuchać będzie można prelekcji dotyczącej artystów żydowskiego pochodzenia w Armii Andersa. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wykład na temat awangardy w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego, natomiast w Ossolineum zaplanowano wystawę plakatów z lat 1918–1920, a także zdjęć z okresu 1945–1950, dokumentujących odbudowę Wrocławia ze zniszczeń wojennych.
Ideą Europejskich Dni Dziedzictwa jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. W Polsce odbywa się ono od 1993 roku, a od 2007 r. jego koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się podczas dwóch weekendów:
8-9 i 15-16 września.