Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dzieła Picassa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Picasso kochał kobiety, potrafił je malować, a ubierając je we wspaniałe kolory, nadawał im wymiar splendoru, tajemnicy świata. W Picassie jest wszystko – powiedział prof. Jerzy Miziołek, dyrektor MNW, podczas otwarcia ekspozycji „Pablo Picasso – pokaz specjalny z cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie”.

Pablo Picasso, Le Déjeuner sur l’herbe d’après Manet, 1962, linoryt barwny
Pablo Picasso, Le Déjeuner sur l’herbe d’après Manet, 1962, linoryt barwny
fot. MNW, Succession Picasso

Ekspozycja trzydziestu prac Pabla Picassa rozpoczęła cykl udostępniania miłośnikom sztuki dzieł wybitnych artystów ze zbiorów stołecznego Muzeum Narodowego.

Picasso żył z pasją, tworzył z pasją i z sercem pełnym dobrych myśli przyjechał do Warszawy w 1948 r. Zakochał się w Polsce, a podarowane nam grafiki i ceramika były jego darem serca. Wybraliśmy na początek Picassa, bo to jest jedyny przykład obecności te-go artysty w tym miejscu

– powiedział „Codziennej” dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzy Miziołek.

W uroczystej prezentacji dzieł Picassa wziął udział ambasador Hiszpanii Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Na tej wystawie widać, że w przypadku Picassa nie ma dzieł nieznaczących, gorszych. W każdym z nich widać jego geniusz i każde jest warte uwagi

– podkreślił Francisco Javier Sanabria.

Na ekspozycji, którą można oglądać do 24 lutego, pokazano grafiki oraz ceramikę. To dziesięć talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach (jego późniejsze prace tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach).

Picasso kojarzy się głównie z obrazami, grafikami i pracami na papierze. Ceramika była dla niego nowym medium. Miał dużo fascynacji w tworzeniu czegoś z całkowicie nowym materiałem. Wśród prac jest m.in. talerz z martwą naturą, na którym widzimy sadzone jajka i bekon. Picasso miał duży dystans do siebie. Ten talerz to taki jego żart, gra z konwencją. Picasso pokazuje, że nawet na talerzach artystycznych może być coś tak trywialnego jak śniadanie

– powiedział „Codziennej” kurator wystawy Tomasz Jeziorowski.

Na pokazie znajdują się również grafiki Picassa, w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu „Kobieta w fotelu” (1948–1949). Jego bohaterką jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia artysty, sportretowana m.in. w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Można zobaczyć również dwa barwne linoryty z 1962 r.: „Popiersie kobiety w kapeluszu” (portret Jacqueline Roque) i „Śniadanie na trawie” (według obrazu Édouarda Maneta).

Pokaz odbywa się pod patronatem honorowym ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce. Dzięki temu widzowie mogą obejrzeć na ekspozycji najpiękniejsze interpretacje flamenco udokumentowane przez Carlosa Saurę. Ponadto można zobaczyć dokument Henriego-Georges’a Clouzota z 1956 r. „Tajemnica Picassa”.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl, mnw.art.pl

#wystawa #Muzeum narodowe w Warszawie #Picasso

Anna Krajkowska