Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Do kogo należą te dłonie?

Za trzy tygodnie Festiwal, najwyższa pora zaprezentować plakat XI Festiwalu Filmowego NNW, którego autorem jest Robert Tyska, grafik i animator filmowy, współtwórca nagrodzonego na IX Festiwalu NNW filmu „Jak Oskar komunę obalał”.

Fragment plakatu XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Fragment plakatu XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci
festiwalnnw.pl

Na plakacie widać dłonie pokazujące kadr filmowy, te dłonie należą do dwóch osób. Jedną z nich jest Julian Kulski, światowej sławy architekt, Powstaniec Warszawski, którego ojciec był najbliższym współpracownikiem Stefana Starzyńskiego, a po jego śmierci, za zgodą Przywódców Polski Podziemnej i Rządu na Uchodźstwie, objął urząd komisarycznego burmistrza Warszawy, dzięki czemu uratował wiele istnień ludzkich. Drugi bohater plakatu to Szczepan Ruman, dziennikarz, manager, absolwent MBA na IESE Business School w Barcelonie i The Wharton School w Philadelphii, były dyrektor biura zarządu ds. strategii TVP, były członek zarządu PGZ.  Jego dziadek Stanisław był oficerem WP, uciekł z transportu do Katynia, z kolei stryjeczny dziadek Tadeusz był lotnikiem, który osiem razy wykonał przelot z Brindisi do walczącej Warszawy.

Inspiracją do stworzenia takiego plakatu stał się mój nowy projekt Aleja Wolności, który rozpocząłem w tym roku. Dokumentuję dłonie naszych bohaterów, ostatnich świadków historii, robiąc odlewy gipsowe ich rąk. Nawiązujemy tym do XIX-wiecznej idei tworzenia gipsów rąk wielkich postaci, takich jak Chopin czy Napoleon. Podczas pracy nad projektem zauważyłem, jak te dłonie są różne, jak historia odcisnęła na nich swe piętno i jak jednocześnie są piękne. To doskonały motyw dla plakatu, obrazujący wiele form opowiadania patriotyzmu. Nasi świadkowie historii spotykają tych, którzy żyją już w wolnej Ojczyźnie, „walczą” o jej rozwój i dobrobyt, nie zapominając o swym dziedzictwie.

 – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i współtwórca Festiwalu Filmowego NNW.

Dłonie na plakacie symbolicznie pokazują, że historia łączy pokolenia, że łączy patriotyzm heroiczny i patriotyzm gospodarczy. Nowe pokolenie musi być nowoczesne, innowacyjne, profesjonalne, aby móc opowiadać światu o bohaterstwie przodków.

 

 

 

 



Źródło: festiwalnnw.pl

#Festiwal Filmowy NNW #XI edycja NNW #Julian Kulski #Szczepan Ruman #plakat #Robert Tyska

Magdalena Łysiak