Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Coraz więcej Włochów poznaje historię rtm. Pileckiego! Wystawa, prelekcje i film w Mediolanie

W 70. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego Konsulat Generalny RP w Mediolanie pragnie złożyć hołd najodważniejszemu z odważnych. W sobotę otwarta zostanie, kolejna we Włoszech, wystawa fotograficzna „Rotmistrz Witold Pilecki. Wolontariusz do Auschwitz” wraz z ekspozycją plakatów poświęconych Pileckiemu, nagrodzonych w konkursie zorganizowanym przez Fundację „Gdzie”: „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”. Wystawie towarzyszyć będą prelekcje o Rotmistrzu oraz pokaz filmu „PILECKI” w reż. Mirosława Krzyszkowskiego (jęz. polski z włoskimi podpisami).

Rotmistrz Witold Pilecki w Rzymie
Rotmistrz Witold Pilecki w Rzymie
arch. Fundacja Gdzie

Wśród zaproszonych przez Konsula Generalnego Adriannę Siennicką, gości będzie m.in. prof. Marco Patricelli, historyk, włoski autor biografii Witolda Pileckiego „Ochotnik” (wyd. Laterza). Prof. Patricelli od lat propaguje w Italii sylwetkę bohatera z Auschwitz i wspiera wszelkie inicjatywy związane Rotmistrzem. Także i teraz opowie zebranym o życiu i działalności naszego rodaka. Z kolei Małgorzata Kupiszewska, prezes fundacji „Gdzie”, przedstawi „Raport Witolda” sporządzony przez Pileckiego we Włoszech po ucieczce z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

\"\"

Projekt graficzny Paweł Kasperek (fb Kasperek_art)

Małgorzata Kupiszewska poprowadzi również, na drugi dzień, lekcje języka polskiego i historii dla uczniów polskiej szkoły w Mediolanie. O Rotmistrzu, jego życiu, rodzinie, poświęceniu, walce z niemieckim i rosyjskim okupantem, będą miały okazję posłuchać dzieci od klasy pierwszej szkoły podstawowej aż po młodych ludzi z gimnazjum.

***

Darmowy PDF z „Raportem Witolda” w języku polskim i angielskim jest do pobrania na stronie www.rtmpilecki.eu

***

We wrześniu 1940 r., aby dostać się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Witold Pilecki pozwolił się zaaresztować Gestapo. Chciał w ten sposób  zdobyć wiarygodne informacje o tym, co dzieje się za obozowymi drutami oraz zorganizować tam siatkę konspiracji wojskowej. Po ucieczce z obozu w czerwcu 1943 r. sporządził pierwszą wersję raportu, który następnie rozszerzył i uzupełnił podczas służby w II Korpusie Polskim, w San Giorgio we Włoszech. Po wojnie wrócił do Polski pomimo grożącego mu ze strony władz komunistycznych niebezpieczeństwa. W 1948 r. został aresztowany, skazany na wielokrotną karę śmierci i rozstrzelany w mokotowskim więzieniu. Tak jak wielu innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, pochowano go potajemnie, aby skazać na wieczne zapomnienie.

 

 



Źródło: Fundacja Gdzie, mediolan.msz.gov.pl

#Marco Patricelli #Małgorzata Kupiszewska #MSZ #mediolan #Raport Witolda

Magdalena Łysiak