O portret Marii Haydel, namalowany w 1892 r. przez Jacka Malczewskiego, wzbogaciło się muzeum jego imienia w Radomiu. Placówka ta posiada czwartą pod względem wielkości kolekcję dzieł wybitnego polskiego symbolisty. Zakup dzieła - za 85 tys. zł - sfinansował samorząd województwa mazowieckiego. W środę obraz został przekazany radomskiemu muzeum.
Portret Marii Heydel namalowany został w technice olejnej.
Przedstawiona na obrazie kobieta to 18-letnia Maria z domu Skarbek - Borowska, która w roku powstania obrazu wyszła za mąż za barona Zdzisława Heydla, właściciela majątku w Gardzienicach k. Ciepielowa niedaleko Radomia, spokrewnionego z rodziną Malczewskich
- poinformowała kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego Paulina Szymalak-Bugajska.
Dodała, że Maria Haydel była matką Adama Haydla, krakowskiego ekonomisty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także autora pierwszej całościowej monografii życia i twórczości Malczewskiego "Jacek Malczewski. Człowiek i artysta", wydanej w 1933 r. W tejże publikacji została zamieszczona kolorowa reprodukcja portretu matki Hydla, znajdującego się wówczas w jego kolekcji.
Jak zaznaczył dyr. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Adam Zieleziński, nowy nabytek ma wagę pamiątki rodzinnej, która doskonale wpisuje się w profil kolekcji malarstwa i archiwaliów związanych Jackiem Malczewskim, od lat pozyskiwanych i gromadzonych w radomskim muzeum. Portret Marii Heydel jest 46. obrazem olejnym Malczewskiego w radomskiej kolekcji.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu od wielu lat gromadzi prace i pamiątki związane z urodzonym w tym mieście artystą. W 1925 roku Rada Miasta kupiła od Malczewskiego do sali posiedzeń tryptyk "Mój pogrzeb" i obraz "Autoportret". Dzieła te zapoczątkowały kolekcję obrazów Malczewskiego w Radomiu.