Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Boznańska, Styka, Pronaszko w USA

Odnowione obrazy m.in. Olgi Boznańskiej, Jana Styki, Tadeusza Cieślewskiego, Andrzeja Pronaszki są eksponowane na wystawie w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Instytut POLONIKA przeprowadził renowację 30 obrazów. Dzieła, znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, zostały zaprezentowane na wystawie „Polish Imagination – The World of Tomorrow. Polish Pavilion at the 1939-1940 New York World’s Fair” w Chicago. Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 80-lecia Wystawy Światowej, która odbyła się w 1939 r. w Nowym Jorku.

Pejzaż z Prowansji mal. Stanisław Grabowski
Pejzaż z Prowansji mal. Stanisław Grabowski

Obrazy te zajmują szczególne miejsce w na kartach polskiej historii i kultury Były one pokazywane na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. w polskim pawilonie składającym się wówczas aż z 12 sal!  W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy wystawy udało nam się sfinansować konserwację 30 obrazów, które publiczność może podziwiać w trakcie specjalnie zorganizowanej wystawy czasowej.

– powiedziała Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA. 

Prace  przeprowadzone przez konserwatorów z  firmy Parma Conservations obejmowały szereg działań przywracających obrazom ich dawny blask, m.in. oczyszczenie lica obrazów z kurzu i pożółkłego werniksu, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej, naciągnięcie na nowe krosna, naprawę konstrukcji ram, ponowne oprawienie i zabezpieczenie przed zniszczeniami w przyszłości. 

Wśród odnowionych obrazów są dzieła Olgi Boznańskiej, Stanleya Appenzellera, Jana Styki, Stanisława Borysowskiego, Leonarda Pękalskiego, Czesława Rzepińskiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Tadeusza Cieślewskiego, Leona Dołżyckiego, Andrzeja Pronaszki, Zygmunta Radnickiego, Stanisława Grabowskiego i Ireny Pokrzywnickiej. Konserwacji została poddana również drewniana polichromowana płaskorzeźba „Pejzaż miasta” nieznanego autora.

Więcej informacji na temat bieżącej działalności Instytutu można znaleźć na stronie internetowej www.polonika.pl. 

 



Źródło: pap.pl

#polscy artyści #wystawa USA #Nowy Jork 1939 #Instytut Polonika

redakcja