Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Bezcenna „Rolka sztokholmska” – perła zbiorów Zamku Królewskiego

Wystawy, m.in. „Król się żeni! Rolka sztokholmska”, „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w dawnej Polsce w XVI-XVII w.”, „Świat polskich Wazów” oraz cykl wykładów i ponad 60 koncertów złożą się na program Roku Wazowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Rozpoczęcie Roku Wazowskiego ogłosił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Rolka sztokholmska, Zygmunt III Waza w otoczeniu lokajów, paziów i halabardników
Rolka sztokholmska, Zygmunt III Waza w otoczeniu lokajów, paziów i halabardników
Zamek Królewski w Warszawie

Formą uczczenia tej rocznicy będą koncerty, przedstawienia, sesje naukowe, wykłady, warsztaty, ale przede wszystkim cztery okolicznościowe wystawy: „Król się żeni! Rolka sztokholmska – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie”; „Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce w XVI i XVII w.”; „Poczet królów Polski. Wizerunki władców na medalach i monetach” oraz „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”.

Inauguracyjna wystawa Roku Wazowskiego „Król się żeni! Rolka sztokholmska” zostanie otwarta 5 lutego w Bibliotece Królewskiej na Zamku Królewskim.

Długa na 15 metrów „Rolka sztokholmska” to perła zamkowej kolekcji. Bezcenny dokument XVII-wiecznej kultury. Jedyne takie dzieło sztuki w Polsce i jedno z niewielu tego rodzaju w Europie. Unikatowy fryz anonimowego artysty ukazuje uroczysty wjazd do Krakowa orszaku ślubnego króla Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji Austriaczki 4 grudnia 1605 r. Do Zamku Królewskiego w Warszawie dzieło trafiło w 1974 r. jako dar ówczesnego premiera Szwecji Olofa Palmego. Wcześniej znajdowało się w zbiorach muzealnych w Sztokholmie, gdzie prawdopodobnie pojawiło się jako zdobycz wojenna po potopie szwedzkim.

Jest to pełna detali, misterna pamiątka spektakularnej królewskiej uroczystości. Rysunek, który stanowi rewię XVII-wiecznej mody, zarówno zachodniej, jak i tej rodzimej. Uwagę zwraca wspaniała prezentacja husarii, symbolu ówczesnego oręża polskiego. Skrzydlatych jeźdźców zdobią barwne pęki piór, a ich plecy okrywają lamparcie skóry. W rękach dzierżą tarcze, szable, nadziaki i buzdygany. Nad oddziałami łopoczą proporce, a dobosze bębnią w kotły. Rzędy końskie połyskują złotem i drogocennymi kamieniami.

– opowiadała Marta Zdańkowska z Zamku Królewskiego.

„Rolka sztokholmska” ze względu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych jest prezentowana niezwykle rzadko – publiczność zamkowa mogła ją ostatnio podziwiać w 2002 r. Obecna wystawa trwać będzie krótko: od 5 lutego do 10 marca.

 



Źródło: dzieje.pl, zamek-krolewski.pl

#Zamek Królewski #Rok Wazowski #Rolka sztokholmska #wystawa

Magdalena Łysiak