Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Tysiące zabytków odkopali archeolodzy w Poznaniu

Prawie 3 tys. zabytków i 350 grobów odnaleźli archeolodzy w trakcie trwających przeszło rok wykopalisk w miejscu dawnej kolegiaty w Poznaniu. Kolegiata pw. św.

By „Karol Alberti" (?-?), real name unknown - http://www.tutej.pl/cms.php?i=25575, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.o
By „Karol Alberti" (?-?), real name unknown - http://www.tutej.pl/cms.php?i=25575, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.o
Prawie 3 tys. zabytków i 350 grobów odnaleźli archeolodzy w trakcie trwających przeszło rok wykopalisk w miejscu dawnej kolegiaty w Poznaniu. Kolegiata pw. św. Marii Magdaleny do końca XVIII w. była najważniejszym kościołem lewobrzeżnego Poznania. W XVII został zniszczony przez wojska szwedzkie, a odbudowaną kolegiatę w XVIII strawiły pożary. Ostatecznie parafia farna przeniosła się do pobliskiego pojezuickiego kościoła, zaś resztki kolegiaty rozebrano na początku XIX w.

Prace wykopaliskowe prowadził zespół archeologów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na powierzchni 125 m kw. Kierujący wykopaliskami dr Marcin Ignaczak powiedział w piątek na konferencji prasowej, że poszukiwania prowadzone były na terenie obejmującym zaledwie ok. 4 proc. dawnej świątyni. Podkreślił przy tym, że efekty prac archeologów przerosły oczekiwania. W sumie odnaleziono blisko 3 tys. zabytków, w większości o unikalnym charakterze, oraz 350 grobów z różnych okresów.

Ta liczba znalezisk, skarbów, grobów to rzecz niespotykana w skali Polski – powiedział.

Znaleziono m.in. przedmioty liturgiczne, krzyżyki, szklane i kościane paciorki, pochodzące ze średniowiecznych i nowożytnych różańców, przedmioty codziennego użytku, fragment dzwonu kościoła a także znaczną ilość monet pochodzących z różnych czasów. Odkryto też m.in. szkielet ze śladami trepanacji czaszki oraz grób duchownego z zachowanymi fragmentami szat.

Od poniedziałku zakres prac archeologicznych obejmie całą powierzchnię pl. Kolegiackiego.

Przystępujemy do ściągania warstwy 60 cm na całym obszarze placu, co powinno dać odpowiedź na to, gdzie jeszcze mogą kryć się pozostałości po kolegiacie. Mamy nadzieję, że ten nowy etap prac dostarczy nam tak samo wielu znalezisk, jak do tej pory

– powiedział Ignaczak.

Archeolodzy szukają m.in. pozostałości po kościelnej wieży, która wraz z hełmem i iglicą liczyła  prawdopodobnie blisko 115 m. Świątynia poznańska swego czasu należała do najbardziej okazałych w Europie. 

Na nowym placu wyeksponowane mają być zarysy dawnej świątyni, stanie makieta kolegiaty, pojawi się fontanna i „zegar historii” upamiętniający przeszłość miasta. Planowane jest też zamontowanie specjalnej, szklanej posadzki, umożliwiającej wgląd w odkopane fragmenty pozostałości po świątyni.

 



Źródło: dzieje.pl

#Kolegiata #wykopaliska #Poznań