Już dzisiaj rozpoczyna się Węgierska Wiosna Filmowa w Warszawie. Jej uczestnicy zobaczą filmy fabularne, animowane, krótkometrażowe i klasykę węgierskiego kina. Festiwal odbywać się będzie od 19 do 27 kwietnia w warszawskim kinie Muranów. Przeglądy odbędą się także w Krakowie i we Wrocławiu.
Podczas festiwalu widzowie będą mogli zapoznać się z największymi dokonaniami współczesnego filmu węgierskiego, pomijanego często na wielkich festiwalach i w kinach komercyjnych. Jak przypomnieli organizatorzy imprezy podczas piątkowej konferencji prasowej w warszawskim kinie Muranów, ostatni tego typu przegląd miał miejsce 5 lat temu. Tym razem zobaczą prace debiutantów, jak i dzieła uznanych twórców.
Węgierską Wiosnę Filmową zainauguruje pokaz komedii sensacyjnej "Z czystym sercem" (2015 r., reż. Till Attila), opowieści o dwóch niepełnosprawnych ruchowo chłopcach, którzy nawiązują bliską przyjaźń z jeżdżącym na wózku inwalidzkim płatnym mordercą. Film jest węgierskim kandydatem do Oscara w 2017 r.
Wśród najciekawszych propozycji programowych imprezy należą takie prace jak m.in. "Moja matka i inni wariaci z rodziny" (2015, reż. Ibolya Fekete), historia rodziny, zmuszanej do kolejnych przeprowadzek i szukania miejsca w Europie Środkowej XX wieku.
Dodatkową atrakcją dla polskiego widza jest rola Danuty Szaflarskiej. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserką.
W Muranowie pokazane zostaną także "Liza, lisia wróżka" (2014, reż. Karoly Ujj Meszaros) - produkcja, która zdobyła Węgierską Nagrodę Filmową, a w 2016 r. została okrzyknięta filmem roku. "Liza, ładna, ale skromna pielęgniarka od dwunastu lat opiekuje się wdową po japońskim ambasadorze. Jej jednostajne życie zmienia się, kiedy podejmuje decyzję, że odnajdzie miłość swojego życia" - zapowiadają film organizatorzy festiwalu.
Jednym z najsłynniejszych filmów, prezentowanych podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej będzie "Syn Szawła" (2015) Laszlo Nemesa, laureata Grand Prix w Cannes, Złotego Globu i Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Akcja utworu rozgrywa się w 1944 r. na terenie Auschwitz-Birkenau. "Saul Auslaender, jeden z pracujących w krematorium członków Sonderkommando pewnego dnia ma wrażenie, że pośród czekających na spalenie ciał odkrył swojego syna. Począwszy od tego momentu mężczyznę utrzymuje przy życiu niemożliwa misja: postanawia, że wykradnie ciało i szuka rabina, który pochowa dziecko w godny sposób" - czytamy w opisie, przygotowanym przez organizatorów.
Poza Warszawą, przegląd kina węgierskiego odbywać się będzie także w krakowskim Kinie pod Baranami oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Źródło: PAP,niezalezna.pl,mat.pras.
#kino Muranów #Danuta Szaflarska #Syn Szawła #kino węgierskie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ