Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Pielgrzymka weteranów II wojny światowej do Ziemi Świętej

Kombatanci odwiedzą m.in. ważne dla ich losów miejsca, gdzie formował się 2. Korpus Polski.

Anna Maria Anders
Anna Maria Anders
Kombatanci odwiedzą m.in. ważne dla ich losów miejsca, gdzie formował się 2. Korpus Polski. Celem wizyty jest oddanie hołdu polskim żołnierzom i więźniom sowieckich łagrów spoczywającym w nekropoliach Izraela. To również wyrazem wdzięczności dla żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy okryli się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej. W wizycie biorą również udział m.in. wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders – pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego i p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W Tyberiadzie weterani i towarzyszący im przedstawiciele polskich władz uczestniczyli we Mszy świętej w kościele św. Piotra, po której złożyli wieniec przed pomnikiem ufundowanym przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. Pomnik, który w formie ołtarza zaprojektował i wyrzeźbił jeden z żołnierzy Armii Andersa por. Tadeusz Zieliński, przedstawia wizerunek Matki Boskiej. Obok niej znajdują się symbolizujące miłość i wiarę postaci harcerki i harcerza. Imponujący monument przedstawia również płaskorzeźby św. Krzysztofa i św. Michała, które uzupełniają figury polskiego rycerza z czasów Bolesława Chrobrego i żołnierza Armii Polskiej na Wschodzie. Po obu stronach ołtarza znajdują się herby Lwowa, Wilna i Gdańska oraz Warszawy, Krakowa i Poznania.

Opiekun pielgrzymki weteranów ks. prof. Waldemar Chrostowski w swojej homilii przypomniał, że dawna Palestyna była miejscem, w którym łączyło się wiele wspólnych losów. 

Na tej ziemi dokonywało się odbudowywanie jedności, solidarności, polskości. Tych spod Tobruku nazywano „ramzesy”, tych z sowieckiej Rosji nazywano „prawosławni”, tych, którzy przybyli z Anglii i Francji nazywano „lordowie”. Pochodząc z różnych stron mieli jeden wspólny cel, a tym celem była Polska


– podkreślił duchowny.

W kolejnych dniach uczestnicy pielgrzymki zorganizowanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odwiedzą m.in. wojenny cmentarz brytyjskiej Wspólnoty Narodów w Hajfie oraz polskie groby na XIX-wiecznym cmentarzu cywilnym chrześcijańskim w Jaffie. Złożą też wizytę w miejscach ważnych dla chrześcijaństwa, m.in. w Bazylice Grobu Pańskiego. W Jerozolimie odwiedzą także trzecią stację Drogi Krzyżowej. której wystrój ufundowali żołnierze gen. Andersa. W programie jest również wizyta w Instytucie Yad Vashem, który dotychczas uhonorował przeszło 6,7 tys. Polaków ratujących Żydów w czasie Holokaustu. W okolicy Jerozolimy weterani wraz z towarzyszącą im delegacją odwiedzą Lasek Katyński upamiętniający ofiary NKWD wyznania mojżeszowego.

 



Źródło: sejm.gov.pl

#Jerozolima #WŚW #II #weteranów #pielgrzymka