Podczas uroczystości pogrzebowych doradca prezydenta RP Tadeusz Daszkiewicz odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy.
– napisał prezydent.Jego wyjątkowa osobowość artystyczna oraz śmiałe poszukiwania twórcze, w których łączył wpływy jazzu, muzyki klasycznej i polskiego folkloru, owocowały kompozycjami i nagraniami, które są i pozostaną cennym, unikalnym wkładem w naszą kulturę narodową
Reklama
Andrzej Duda podkreślił, że Michał Kulenty wszędzie dawał się poznać jako osoba wybitnie utalentowana, o wielkiej wrażliwości, otwartości i życzliwości. Prezydent Duda przypomniał także artystyczne credo Kulentego: „W muzyce interesuje mnie przede wszystkim strona duchowa. A ponieważ najbliższa mi jest moja ojczyzna, więc gram muzykę polską”. List od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odczytała podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka.
– napisał minister Gliński.W życiu Michała Kulentego intencje pozostawały niezmienne - czynienie dobra, odkrywanie piękna, służenie prawdzie. W każdym dźwięku jego muzyki, w każdym wypowiedzianym, napisanym słowie, wreszcie w kontaktach z drugim człowiekiem, pozostawał temu wierny. Trudno o bardziej świadomy, konsekwentny wybór egzystencjalny, trudno też o bardziej wyraźne, jednocześnie subtelne i symboliczne oddanie tego w sztuce
W homilii muzyka wspominali zaprzyjaźnieni z nim ojcowie dominikanie. Mówiąc o ostatnich słowach Kulentego czy przypominając jego udział w jazzowych rekolekcjach we Wrocławiu, wskazali go jako człowieka głębokiej wiary, pasterza zatroskanego o ludzi mu powierzonych.
Muzyka pochowano na Powązkach Wojskowych w Warszawie (fot. Anna Krajkowska)

Michał Kulenty urodził się w 1956 r. W 1980r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi (np. Filharmonii Narodowej) i formacjami jazzowymi. Koncertował także jako solista. Tworzył muzykę teatralną i filmową. Na zlecenie prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa napisał muzykę do „Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej”, był także autorem jazzowego spektaklu „Więcej nieba”. Michał Kulenty był doświadczonym radiowcem. Kilka lat pracował w Biurze Programowym Polskiego Radia, był również doradcą muzycznym i twórcą radiowym, w tym autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej”, a w marcu 2016 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Muzyk zmarł 3 stycznia w wieku 61 lat.