Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Po premierze „Inki” w teatrze Arka: brawurowy, wyjątkowy, odważny spektakl

Spektakl „Inka” w wykonaniu Teatru Arka zbiera znakomite recenzje: - Wyjątkowy. Gratuluję twórcom odwagi. - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Andrzej Nowak/ Teatr "Arka" (mat.pras.)
Andrzej Nowak/ Teatr "Arka" (mat.pras.)
Spektakl „Inka” w wykonaniu Teatru Arka zbiera znakomite recenzje: - Wyjątkowy. Gratuluję twórcom odwagi. - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk. - Zagrany brawurowo - dodaje Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN-u.

Wrocławski teatr integracyjny „Arka” zaprezentował premierowo swój najnowszy projekt artystyczny, który opowiada  historię bohaterskiej sanitariuszki Armii Krajowej, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.
Podczas dwóch premierowych spektakli na widowni w niewielkiej sali zasiedli znakomici goście. Z Warszawy specjalnie przybył na zaproszenie prof. Krzysztof Szwagrzyk, który już wcześniej z wielkim entuzjazmem zapatrywał się na pomysł teatralnej adaptacji tragicznych losów "Inki":

Nie mogę zbyt wiele powiedzieć, bo gdy jestem pod wrażeniem, to milczę. Należę do ludzi, którzy w chwilach wzruszeń, gdy doświadczają czegoś wzniosłego, po prostu milczą 


- powiedział zaraz po spektaklu wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak powszechnie wiadomo, prof. Szwagrzyk Kieruje pracami ekshumacyjnymi w Kwaterze na Łączce na Powązkach i ma wielkie zasługi w odszukiwaniu szczątek Żołnierzy Wyklętych na terenie całej Polski. To jego ekipa odnalazła m.in. ppłk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, czy ppor. Danutę Siedzikównę „Inkę”.

Profesor pogratulował również twórcom spektaklu:

Podjęcie w obecnych polskich realiach świata artystycznego tematyki Danuty Siedzikówny, „Inki”, świadczy o odwadze. Niestety, żyjemy w takiej rzeczywistości, w której sztuka o Żołnierzach Wyklętych może być prezentowana w kameralnych warunkach, w maleńkiej salce, a na największych krajowych scenach podejmuje się tematykę, która nas obraża, obraża naszą inteligencję, obraża nasza historię i naszych bohaterów.

- oświadczył bez ogródek wiceprezes IPN-u.

Równie pochlebnie o premierze wrocławskiej wypowiadał się Piotr Szubarczyk z gdańskiego IPN-u:

Spektakl zagrany jest brawurowo. Kiedy mówię „brawurowo”, mam na myśli ruch sceniczny, grę ciała, rzadko spotykany entuzjazm każdego aktora. Nieważne, czy chodzi o główną rolę czy nie


- stwierdził historyk.

Publicysta z Gdańska podkreślił również, że przesłanie "Inki" nie zostało w sztuce zagubione, lecz zachowane, dlatego powinna być ona pokazywane nie tylko we Wrocławiu, ale w całej Polsce. 

Jestem szczęśliwy, że poznałem ten zespół artystyczny. Mam nadzieję, że znajda się sponsorzy, dobrzy ludzie, którzy pomogą sfinansować wyjazdy do innych miast i ja sam, na ile potrafię, będę się o to starał 


TERMINY KOLEJNYCH SPEKTAKLI:

Październik
18.10.2016 godz.19.00
21.10.2016 godz.19.00
22.10.2016 godz. 19:00
Listopad
10.11.2016.godz.19.00
12.11.2016.godz.19.00
17.11.2016 godz.19.00
25.11.2016 godz.19.00
26.11.2016. godz. 19:00

Uwaga! Szkoły i placówki edukacyjne, grupy zorganizowane, wycieczki, zakłady pracy itd. można umówić na inne godziny i terminy. Kontakt: 71 723 78 03, 71 738 24 29 lub 534 880 780. 

CZYTAJ WIĘCEJ:

Historia Danuty Siedzikówny „Inki” trafiła na deski teatru

 

 



Źródło: mat.pras.

#Krzysztof Szwagrzyk #Teatr Arka #Danuta Siedzikówna #Inka

MJ