Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Biały Dom: Prezydent Trump potwierdził bliski sojusz z Polską podczas spotkania z prezydentem Dudą • • •

27 września – dzień Polskiego Państwa Podziemnego

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powołano w oblężonej Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka przeciw okupantom.

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego pod Sejmem RP, By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego pod Sejmem RP, By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.
W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powołano w oblężonej Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka przeciw okupantom. Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego. 

Powołano specjalne struktury państwowe: działał Delegat Rządu na Kraj, Delegatura z zakonspirowanymi departamentami administracji cywilnej, wymiar sprawiedliwości i policja podziemna. Zorganizowano tajne nauczanie. Sądzono ludzi nie tylko za kolaborację z okupantem, ale i za przestępstwa pospolite. Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny – Rada Jedności Narodowej.

Opublikowano „Dziesięć Przykazań Walki Cywilnej", które głosiły, że podstawowym nakazem i obowiązkiem każdego obywatela polskiego jest poszanowanie prawowitych władz polskich na emigracji, posłuch wobec zarządzeń czynników miarodajnych w Kraju, a w stosunku do okupanta bojkot jego zarządzeń i wezwań oraz absolutne zerwanie z nim stosunków handlowych, kulturalnych i towarzyskich. 

Siły zbrojne Państwa Podziemnego czyli Armia Krajowa liczyła pod koniec 1944 roku niemal 400 tys. żołnierzy.

1 lipca 1945 roku Rada Jedności Narodowej w związku z bezprawnym, przejmowaniem władzy w Polsce przez zawiązane komunistów pod patronatem ZSRR wydała „Manifest do Narodu Polskiego i Narodów Zjednoczonych”, w którego ostatnia część określana jest „Testamentem Polski Walczącej”. Autorem tekstu był ostatni Delegat Rządu na Kraj, poeta Jerzy Braun.

1. Opuszczenie terytorium Polski przez wojska sowieckie oraz przez rosyjską policję polityczną.

2. Zaprzestanie prześladowań politycznych, którego dowodem będzie:

a) zwolnienie skazanych i uwięzionych w procesie moskiewskim,

b) amnestia dla więźniów politycznych oraz dla wszystkich żołnierzy AK i dla tak zw. „oddziałów leśnych”,

c) powrót Polaków wywiezionych w głąb Rosji i likwidacja obozów koncentracyjnych przypominających smutnej pamięci metody totalizmu niemieckiego,

d) zniesienie systemu politycznego, znajdującego wyraz w istnieniu tak zw. Min. Bezpieczeństwa.

3. Zjednoczenie i uniezależnienie Armii Polskiej przez:

a) spolszczenie korpusu oficerskiego w armii gen. Rola- Żymierskiego,

b) honorowy powrót z bronią wojsk polskich z zagranicy,

c) połączenie w jedną całość i na równych prawach armii z zagranicy oraz b. Armii Krajowej z armią gen. Żymierskiego.

4. Zaprzestanie dewastacji gospodarczej kraju przez władze okupacyjne.

5. Dopuszczenie wszystkich polskich stronnictw demokratycznych do udziału w wyborach pięcioprzymiotnikowych.

6. Zapewnienie niezależności polskiej polityki zagranicznej.

7. Stworzenie pełnego samorządu terytorialnego, społeczno- gospodarczego i kulturalno-oświatowego.

8. Uspołecznienie własności wielkokapitalistycznej i zorganizowanie sprawiedliwego podziału dochodu społecznego.

9. Zapewnienie masom pracujących współkierownictwa i kontroli nad całą gospodarką narodową oraz warunków materialnych zabezpieczających byt rodzinie i osobisty rozwój kulturalny.

10. Swoboda walki dla klasy robotniczej o jej prawa w ramach nieskrępowanego ruchu zawodowego.

11. Sprawiedliwe przeprowadzenie reformy rolnej i kontrola narodu nad akcją osiedleńczą na odzyskanych Ziemiach Zachodnich i w Prusach Wschodnich.

12. Oparcie powszechnego, demokratycznego nauczania i wychowania na zasadach moralnych i duchowych dorobku cywilizacji zachodniej i naszego kraju.

 

 



Źródło: niezalezna.pl; dzieje.pl

#AK #okupant #walka #1939 #PPP

ak