Z okazji okrągłej, 40-ej rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników ukazała się książka, która pokazuje, jak naprawdę wyglądały początki tej organizacji będącej przez lata filarem opozycji antykomunistycznej. Jej członkowie wywodzili się ze środowiska czasopisma, które w latach 70. i 80. ub. w. krzewiło w rodakach postawę patriotyczną i chrześcijańską – „Głosu”.
Niektórzy z autorów „Głosu niepodległości” sprawują dziś bardzo wysokie funkcje w państwie. Zaczynali działalność społeczną i pisarską w kraju znajdującym się w sowieckich okowach, ale już wtedy rozważali sposoby wybicia się na niepodległość oraz metody rządzenia, gdy Ojczyzna odzyska wolność.
Autorami esejów i artykułów w okolicznościowej publikacji są naukowcy, pisarze i publicyści, politycy. Teksty te były niegdyś rozpowszechniane w podziemiu (od 1977 r.) w słynnym swego czasu miesięczniku „Głos”, który od początku współredagował Antoni Macierewicz. Przedstawiają zmagania dwóch zasadniczych systemów pojmowania polskiej państwowości i polskiego patriotyzmu. Jeden z nich opiera się na współpracy z mającym się reformować obozem komunistycznym; autorzy „Głosu” wykazują błędność takiej koncepcji.
Środowisko tego czasopisma było ściśle związane z powstałym we wrześniu 1976 r. Komitetem Obrony Robotników i nie wierzyło w możliwość przeistoczenia się komunistów w prawdziwych demokratów, w ludzi nagle oddanych narodowi polskiemu.
Niekwestionowanym założeniem ideowym całego środowiska „Głosu”, była suwerenność Ojczyzny, nie zaś podległość jakiemuś mniej lub bardziej łaskawemu dla nas hegemonowi. Jak jednak suwerenność tę osiągnąć i utrzymać? Z kim współpracować, a z kim nie? – poglądy na te kwestie ścierają się na łamach tej książki. Środowisko „Głosu” stoi twardo m.in. na stanowisku uwzględniającym nauczanie św. Jana Pawła II. Niejeden czytelnik ze zdumieniem spostrzeże, że zamieszczone w książce rozważania i polemiki nie straciły nic na swej aktualności. „Głos niepodległości” to publikacja zarówno historyczna, jak i bardzo inspirująca. Autorzy zagłębiają się w różne tematy, piszą o kulturze, obronności, polityce międzynarodowej, proponują różne modele społeczne, sięgają do polskiej i europejskiej historii, wyciągają ciekawe wnioski na przyszłość.
Autorzy (oraz liczba ich esejów):
Antoni Macierewicz – 24 (7 współautor)
Piotr Naimski – 12 (7 współautor)
Marcin Gugulski – 9 (7 współautor)
Ludwik Dorn – 7
Jakub Karpiński – 5
Jarosław Kaczyński – 3
Jerzy Łojek – 3
Stefan Kurowski – 2
Wojciech Arkuszewski – 1
Bohdan Cywiński – 1
Stanisław Krasnowolski – 1
Krzysztof Łączyński – 1
Jan Olszewski – 1
Krzysztof Wolicki – 1
87 zdjęć, 432 str., 20,5 x 25 cm, papier błyszczący 150 g, twarda oprawa
Źródło: niezalezna.pl,Biały Kruk
#Głos Niepodległości #Antoni Macierewicz #Komitet Obrony Robotników #KOR
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz