W Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi można oglądać unikatową wystawę kolekcji stworzonej przez Żołnierzy 2 Korpusu Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa przebywających w ówczesnej brytyjskiej Palestynie w latach 1943–46. Część owej kolekcji była eksponowana w III Stacji Drogi Krzyżowej – Sanktuarium Polskim w Jerozolimie oraz przechowywana w Domu Polskim pod opieką Sióstr Elżbietanek. Przekazana została do Polski za zgodą władz Izraela, zgodnie z życzeniem żołnierzy Andersa.
Zbiór, zgodnie z ustnymi relacjami żołnierzy 2 Korpusu Armii Polskiej, stacjonującymi w Palestynie, to pozostałość po kolekcji stworzonej przez polskich wojskowych w czasie ich pobytu na terenie Iranu, Iraku i Palestyny. Kolekcja została wzbogacona zakupami ks. Stefana Pietruszki-Jabłonowskiego.
Ksiądz w czasie II wojny światowej był m.in. kapelanem rezerwy Wojska Polskiego, a od 1942 r., po przybyciu do Jerozolimy, duszpasterzem i opiekunem Polaków (cywili i wojskowych) przebywających na Bliskim Wschodzie (Irak, Syria, Jordania, Palestyna), w tym żołnierzy 2 Korpusu. Był też, rezydując w Domu Polskim w Jerozolimie, opiekunem zbiorów po zakończeniu wojny. Przedmioty zebrane przez żołnierzy, uzupełnione o dary pozyskane przez ks. Pietruszkę-Jabłonowskiego oraz jego zakupy wystawione zostały w tzw. Muzeum Polskim otwartym przez Księdza w 1955 r., w pomieszczeniach III wówczas polskiej stacji Drogi Krzyżowej. W czasie II wojny światowej i wiele lat po niej Stacja była najważniejszym polskim symbolem w regionie, traktowanym jak polskie sanktuarium. Muzeum nazywano biblijno–archeologicznym.
We wrześniu 2014 r. MKiDN uzyskało informacje o materiałach archiwalnych, księgozbiorach, zabytkach pozostałych po żołnierzach, znajdujących się w jerozolimskim klasztorze.
Zakonnice wyraziły wtedy gotowość przekazania tej niezmiernie ważnej dla historii Polski dokumentacji do kraju.
Wśród zabytków przeważają monety. Uzupełniają je przedmioty o charakterze użytkowym, militarnym i ozdobnym wykonane z metali, kamienia, ceramiki i kości. W zbiorach są też dwie tablice dotyczące szkół zakładanych przez gen. Andersa na terenie Palestyny oraz dwie związane z Tadeuszem Zielińskim - rzeźbiarzem, autorem projektu ołtarza III i IV Stacji Drogi Krzyżowej.
W otwarciu wystawy w łódzkim muzeum wziął udział minister kultury prof. Piotr Gliński.
Źródło: mkidn.gov.pl
#wystawa #skarby #Anders #korpus #2
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ