Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Poszukiwany kamienny orzeł

Od połowy lipca ruszają poszukiwania cennych historycznie przedmiotów, które skrywa Wisła.

Orzeł na Pałacu Kazimierzowskim, rycina
Orzeł na Pałacu Kazimierzowskim, rycina
Od połowy lipca ruszają poszukiwania cennych historycznie przedmiotów, które skrywa Wisła. W zeszłym roku rzeka miała bardzo niski poziom wody, w związku z tym udało się wydobyć m.in.: relikty architektoniczne zrabowane w XVII w. przez Szwedów, armaty, fragmenty kamiennych ław z Mostu Poniatowskiego, drewnianą łódź tzw. dłubankę i wagonik, który służył do odgruzowywania murów getta.

Trwają poszukiwania wielkiej XVII-wiecznej marmurowej rzeźby orła zdobiącej niegdyś Pałac Kazimierzowski, która została zrabowana przez Szwedów podczas potopu. Statek wraz z cennym łupem zatonął.

Wiemy z przekazów ikonograficznych, że on się tam znajduje (...) w zasadzie byłby ukoronowaniem poszukiwań archeologów


– powiedział zastępca stołecznego konserwatora zabytków Michał Krasucki. 
 

Orła nie udało się odnaleźć przez ostatnie kilka lat badań, wspominali o nim w 1906 r. piaskarze, którzy wówczas wydobyli go z dna, jednak podczas transportu zerwała im się lina i rzeźba ponownie wpadła do wody, zostało im tylko skrzydło


– dodał dr Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdzając jednocześnie, że obiekty wydobywane na początku XX w., w tym orzeł, dzisiaj mogą znajdować się pod grubą warstwą gruzu, który został wrzucony do rzeki po II wojnie światowej, a to niestety znacznie utrudnia poszukiwania.

W tym roku będą eksplorowane, namierzone wcześniej wraki, trzy drewniane i jeden stalowy. Jeden z nich, o długości 21 m, znajduje się na wysokości Tarchomina. Kolejny, mniejszy ok. 8-metrowy, na wysokości Cytadeli. Trzeci, ponad 20-metrowy jest na wysokości Zamku Królewskiego, a czwarty, ok. 13-14-metrowy znajduje się za mostem Siekierkowskim.



Miasto myśli też o postawieniu między Centrum Nauki Kopernik a Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego tzw. Pawilonu Wiślanego, w którym eksponowano by znaleziska wydarte Wiśle, przynajmniej te opowiadające jakąś spójną historię.

 



Źródło: um.warszawa.pl

#Pałac Kazimierzowski #orzeł #Wisła #wykopaliska