Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

40 filmów o polskiej historii

Prawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pod auspicjami i przy finansowym zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwa produkcja ponad 30 filmów polskich, w przygotowywaniu jest też kilka koprodukcji międzynarodowych. Kolejne ekranizacje są w fazie przygotowań. Nowe tytuły to w większości filmy fabularne, ale trwają również prace nad filmami dokumentalnymi i animacjami.

Kadr z filmu Dariusza Gajewskiego LEGIONY
Kadr z filmu Dariusza Gajewskiego LEGIONY
picaresque.pl

Wśród przygotowywanych produkcji połowa porusza tematy związane z okresem II wojny światowej. Jednym z nich jest film „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który będzie opowiadał historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed wybuchem Powstania Warszawskiego. II wojna światowa będzie obecna także w wielu innych obrazach, takich jak: „Więzień 77” w reż. Macieja Barczewskiego  – opowieści o bokserze, polskim więźniu KL Auschwitz, , „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta, „Kajtek Czarodziej” w reż. Magdaleny Łazarkiewicz – ekranizacji powieści Janusza Korczaka, „Rutka” Sławomira Fabickiego – historii dzieci z łódzkiego getta, w „Geniuszach” – historii polskich matematyków ze Szkoły Lwowskiej, w „Przysiędze Ireny” w reż. Jana Komasy – ekranizacji musicalu o Irenie Sendlerowej, „Śmierci Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego czy w „Raporcie Pileckiego” w reżyserii Leszka Wosiewicza, którego scenariusz opowiada losy rotmistrza Pileckiego od czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej aż po śmierć w areszcie śledczym na Rakowieckiej. Nie zabraknie wśród nowych tytułów historii Żołnierzy Wyklętych („Zdarzyło się w Polsce” w reż. J. Zalewskiego) ani historii Zbrodni Katyńskiej („Sanatorium Gorkiego” w reż. R. Glińskiego). Trwają również prace nad filmami dokumentalnymi – „Portrety Wojenne: Kobiety” to dokument o kobietach w Powstaniu Warszawskim, a „Położna” opowiada historię położnej z Auschwitz – oraz animacją „Szlemiel” o losach dzieci w Getcie Warszawskim.

Te i inne, także międzynarodowe, produkcje filmowe, o których jeszcze za wcześnie mówić, żeby nie zapeszyć, są przede wszystkim zasługą polskich twórców, to oni piszą scenariusze i wypełniają białe plamy polskiej historii. Rolą MKiDN jest poszerzanie wsparcia dla twórców, co czynimy, zwiększając finansowanie produkcji filmowej m.in. poprzez bezpośrednie dotacje dla Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (m.in. współprodukcja dokumentu „Niepodległa”), TVP (serial „Młody Piłsudski”, którego dwa odcinki pilotażowe już oglądaliśmy na ekranach) czy WFDiF („Czarny Mercedes”, „Śmierć Zygielbojma” i inne), ale może przede wszystkim poprzez nową ustawę o zachętach dla produkcji filmowej, która wchodzi w życie od pierwszego kwartału 2019 roku. Ministerstwo nie może natomiast wyręczać twórców i nie ma zamiaru dekretować produkcji artystycznej, dla której najważniejsza jest jednak jakość. Przygotowanie i produkcja dużego, poważnego filmu za granicą trwa 6-10 lat. My, jeżeli chodzi o film fabularny, spodziewamy się pierwszych ważnych i – mam nadzieję – udanych premier w przyszłym roku.

– zapowiada minister kultury Piotr Gliński.

Oprócz filmów związanych z II wojną światową, PISF i MKiDN wspiera również kilkanaście filmów związanych z historią Polski XX w.:

 

  • „Piłsudski” w reż. Michała Rosy przedstawia postać Marszałka na przełomie lat 1900-1914;
  • „Legiony” Dariusza Gajewskiego (głównym scenarzystą tego filmu jest Tomasz Łysiak) opowiadają o czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916 – od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką;
  • „Klecha” w reżyserii Jacka Gwizdały to historia ks. Romana Kotlarza;
  • „Zieja” Roberta Glińskiego – księdza Jana Ziei;
  • „Magnezja” w reż. Macieja Bochniaka – historia pogranicza polsko-sowieckiego w roku 1925 r.;
  • „Brigitte Bardot. Kobieta cudowna” w reż. Lecha Majewskiego – artystyczna wizja stanu wojennego w Polsce;
  • „Czarny Mercedes” J. Majewskiego – kryminał z czasów II wojny światowej;
  • „Ikar” w reż. Macieja Pieprzycy – historia Mieczysława Kosza;
  • „Żeby nie było śladów” w reż. J.P. Matuszyńskiego – historia Stanisława Pyjasa;
  • „Sługi Wojny” w reż. M. Gawrysia – historia handlu polskimi danymi o DNA przez firmy z RFN;
  • „Rebelia – Twierdza Wrocław” w reż. K. Kunerta – historia Solidarności Walczącej;
  • „Powstanie Wielkopolskie”  w reż. B. Litowczenko – historia Powstania Wielkopolskiego;
  • „Obywatelka Poetka” w reż. J. Zalewskiego – historia Marianny Bocian;
  • „Ossolińczycy – 200 lat Historii” w reż. K. Kunert;
  • „Operacja Tannenberg” w reż. A. Piasek-Bosackiej;
  • „Guczo. August Zamoyski” w reż. M. Zmarz-Koczanowicz;

W przygotowaniu są kolejne produkcje, m.in.: „Paderewski”, „Portrecista” – historia fotografa z Auschwitz oraz „Rodzina Ulmów” – historia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

 

 

 



Źródło: mkidn.gov.pl

#filmy fabularne #MKiDN #wsparcie produkcji filmowych #2019 #historia Polski

Magdalena Łysiak