To miał być ostatni rok wykopalisk Cartera w Dolinie Królów. Kopał tu już kilka lat bez większych sukcesów. Jednak tuż przed zakończeniem prac uśmiechnęło się do niego szczęście. Na początku listopada 1922 roku nakazał usunąć pozostałości baraków dla robotników zatrudnionych przy wznoszeniu starożytnych grobowców i w tamtym właśnie miejscu rozpocząć wykopaliska. 4 listopada Carter odkrył stopień, a dzień później odsłonięto całe schody prowadzące w głąb ziemi. Na ich krańcu znaleziono zamknięte drzwi.
W 1908 roku Carter został zaangażowany przez lorda Carnarvona, który dwa lata wcześniej przyjechał do Egiptu podleczyć zdrowie i zakochał się w archeologii. Uzyskał od Departamentu Służby Starożytności koncesję na prowadzenie wykopalisk w rejonie na zachód od Luksoru, nieopodal Doliny Królów.
Lord Carnarvon
Carnarvon, oprócz zapału, nie miał żadnego fachowego przygotowania toteż prowadził prace chaotycznie i po amatorsku. Widząc nieporadność swych poczynań poprosił Cartera o pomoc. Ich spotkanie zaowocowało bardzo szybko prowadząc do odkrycia pozostałości świątyni Hatszepsut z zachodnich Tebach. Ale po przeniesieniu się do Doliny Królów potrzeba było pięciu lat, by odnaleźć coś, co było i jest marzeniem archeologów – niesplądrowany grobowiec faraona.
Howard Carter
Kiedy Carter dokopał się do nienaruszonych drzwi z kartuszami faraona Tutanchamona postanowił zaczekać z dalszymi pracami na swego pracodawcę, którego akurat w Egipcie nie było. Powiedział do robotników: „Wszystko zasypujemy”. Po czym wystosował depeszę do Carnarvona o następującej treści:
Wreszcie dokonaliśmy nadzwyczajnego odkrycia. Wspaniały grób z nienaruszonymi pieczęciami zasypywany jest na Twój przyjazd. Gratulacje
Kopanie wznowiono 24 listopada. Za pierwszymi drzwiami znajdował się zawalony gruzem korytarz, a po jego oczyszczeniu ukazały się kolejne drzwi. Otwarto je 26 listopada.
Howard Carter wziął żelazny pręt i wsunął go do otworu. Żelazo przeszło na wylot, natrafiając na pustą przestrzeń. Potem, gdy kilka prób przeprowadzonych z zapaloną świecą wykazało, że w pomieszczeniu za drzwiami nie ma gazów, poszerzył otwór. Dla czekających przy nim osób chwile te wydawały się wiecznością. W końcu lord Carnarvon, nie mogąc dłużej znieść tej niepewności zapytał: - Czy widzi pan coś?. Carter odwrócił się powoli i wzruszony do głębi duszy odpowiedział jakby urzeczony: - Tak jest, widzę cudowne rzeczy.
– tak wspominali owo wydarzenie świadkowie.
Złota maska Tutachamona
Pomieszczenie wypełnione było bogatym wyposażeniem, jakie składano wraz ze zmarłym, aby miał wszystko czego potrzeba w przyszłym świecie.
Na początku nic nie widziałem, jednak im bardziej moje oczy przyzwyczajały się do ciemności, tym więcej zwierząt, posągów i złota zauważałem w mroku. Gdziekolwiek patrzyłem, wszędzie błyszczało złoto. (…) W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole.
– pisał Carter w książce poświęconej odkryciu.
Za pierwszym pomieszczeniem było drugie, również pełne przedmiotów oraz trzecie, zamurowane drzwi. Postanowiono ich nie otwierać dopóki nie przygotowane zostaną magazyny i laboratoria do zabezpieczenia dotychczasowych znalezisk. Zbadano wyposażenie obu komór, skarby zewidencjonowano i przeniesiono do magazynów na powierzchni.
16 lutego 1923 roku otwarto komorę grobową ze skrzynią grobową zbudowaną ze złotej blachy oraz kolejną komorę wypełnioną artefaktami.
W trakcie prac zmarł lord Carnarvon, co dało początek legendzie mówiącej o zemście faraona za zakłócanie spokoju władcy.
Carter pracuje przy sarkofagu faraona
13 października 1925 roku otworzono sarkofag, a 28 października po otwarciu trzeciej trumny ukazała się archeologom mumia faraona XVIII dynastii.