Projekt zakładający stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, trafił do konsultacji. Przygotowany przez MON projekt noweli ustawy o powszechnym obowiązku obrony w poniedziałek skierowano do: Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa.
W projekcie przewiduje się możliwość pozbawiania stopnia oficerskiego lub podoficerskiego – również pośmiertnie – osoby, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierzy rezerwy, którzy byli członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego albo pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz w treści tych dokumentów.
W myśl projektu decyzję o pozbawieniu stopnia oficerskiego i podoficerskiego podejmowałby Prezydent RP w odniesieniu do generałów i admirałów lub Minister Obrony Narodowej w odniesieniu do pozostałych oficerów oraz podoficerów. W projekcie założono powiązanie możliwości pozbawienia stopnia oficerskiego lub podoficerskiego z informacjami o przebiegu służby dotyczącymi poszczególnych osób uzyskiwanymi z Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Projektowana ustawa ma na celu stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka.
– napisano w rubryce dotyczącej przyczyn wprowadzanych zmian. Jak zaznaczono, „
wspomniane osoby pełniły służbę wojskową na rzecz totalitarnego państwa".
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o powszechnym obowiązku obrony żołnierz traci stopień wojskowy w razie zrzeczenia się obywatelstwa polskiego, odmowy złożenia przysięgi wojskowej lub uprawomocnienia się wyroku sądu orzekającego środek karny pozbawienia praw publicznych albo degradacji.
Źródło: dzieje.pl
#Kiszczak #Jaruzelski #degradacja #MON #projekt
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ