Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu poszukuje osób, które urodziły się w roku 1922 lub wcześniej, by podzieliły się historiami swojego życia współtworzącymi historię niepodległej Polski. Projekt zakłada przeprowadzenie i nagranie wywiadów biograficznych ze świadkami historii, którzy opowiedzą o swoim doświadczeniu ostatniego 100-lecia historii Polski.
Powstałe w ten sposób źródła historyczne – relacje historii mówionej wzbogacone o dokumenty i zdjęcia – posłużą do stworzenia wystawy plenerowej towarzyszącej uroczystościom upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnienie życiorysów świadków historii pozwoli na ukazanie wartości oraz wydarzeń i przełomów, które począwszy od 1918 roku budowały polską tożsamość narodową.
W ramach projektu, powstanie także publikacja popularnonaukowa, ukazująca ostatnie 100 lat historii Polski z perspektywy tych, którzy je przeżyli, oraz naukowe opracowanie wyników projektu w ramach Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej, wydawanego przez Ośrodek.
Zgłoszenia można nadsyłać mailowo lub telefonicznie do kierownika projektu pani Ewy Sowińskiej
e-mail: [email protected]
tel. +71 715 96 22
Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu to miejsce szczególne. Niezwykły obiekt z końca XIX wieku był „świadkiem” skomplikowanej historii miasta. W sierpniu 1980 roku w zajezdni rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”, wielomilionowy, pokojowy ruch, który doprowadził do obalenia komunistycznej dyktatury. Jeśli w ogóle można „opowiedzieć miasto” opisać jego historię i kulturę to trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację. Sercem Zajezdni jest wystawa główna „Wrocław 1945-2016” poświęcona powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów, które stały się częścią Polski w wyniku II wojny światowej. Scenograficzna ekspozycja została stworzona na podstawie pamiątek, dokumentów i fotografii przekazanych przez mieszkańców Wrocławia. Wystawa jest zorganizowana jak miasto – z ulicami, dworcem kolejowym, sklepem mięsnym, czytelnią, kioskiem i labiryntem. Dzięki temu zwiedzający mogą przenieść się w czasie i przeżyć przygodę.