Zwolnienie ze składek będzie obejmować trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj), co oznacza, że składki nie będą płacone od kwietnia do czerwca br. Zwolnienie od opłacania składek będzie realizowane w formie ich umorzenia.
Ze zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać ci płatnicy składek, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych przed 1 lutego 2020 r., w tym ci którzy na dzień 29 lutego br. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych oraz ci, którzy prowadzą działalność i opłacają składki sami za siebie lub współpracują i przychód z prowadzonej działalności nie przekroczył w lutym br. 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto ze zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać duchowni.
„Okres 3 miesięcy zwolnienia z opłacania składek, będzie uwzględniony w prawie do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej oraz w wysokości przyszłej emerytury, gdyż składki zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych”
- zapewnia MRPiPS.
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu 1 lutego 2020 r. Oznacza to, że np. w przypadku choroby osoby te zachowają prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Analogicznie zasada ciągłości będzie obowiązywać w przypadku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia zdrowotne.
W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, opłacających składki wyłącznie za własne ubezpieczenie, zwolnienie ze składek będzie przysługiwać, jeśli przychód z prowadzonej działalności w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku o zwolnienie ze składek, nie był wyższy od 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek będzie można złożyć w ZUS - w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Doradcy ds. ulg i umorzeń udzielają informacji oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty. Z doradcą można porozmawiać telefonicznie lub umówić się na spotkanie (jednak w związku z epidemią koronawirusa ZUS prosi o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach).
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników
Podpisana wczoraj wieczorem przez prezydenta Andrzeja Dudę specustawa zakłada, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość skorzystania z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne.
Dofinansowanie będzie przyznawane maksymalnie na trzy miesiące (Rada Ministrów może rozporządzeniem przedłużyć ten okres). Zgodnie z ustawą, dofinansowanie może być przyznane tylko mikro-, małym oraz średnim przedsiębiorcom.
„Wielkość pomocy nie jest uzależniona od rozmiaru przedsiębiorcy – różnica będzie wynikała z oczywistej różnicy w liczbie pracowników, których może zatrudniać dany przedsiębiorca, np. mały przedsiębiorca zatrudnia więcej pracowników niż mikroprzedsiębiorca, a zatem może objąć wnioskiem większą liczbę pracowników"
- zaznacza MRPiPS.
- Jeśli w efekcie epidemii obroty spadły o co najmniej 30 proc., wówczas dofinansowanie może zostać przyznane w wysokości do 50 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników (wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń), jednak nie więcej niż 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.
- W przypadku obrotów niższych o co najmniej 50 proc. dofinansowanie może zostać przyznane w wysokości do 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników (wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne), jednak nie więcej niż 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy.
- Z kolei w przypadku obrotów niższych o co najmniej 80 proc. dofinansowanie może być przyznane w wysokości do 90 proc. wynagrodzeń wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy.
Dofinansowanie będzie wypłacane w okresach miesięcznych po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o zatrudnianiu w danym miesiącu pracowników objętych umową oraz kosztach wynagrodzeń każdego z tych pracowników i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne (wg stanu na ostatni dzień miesiąca, za który dofinansowanie jest wypłacane).
Formularz wniosku o dofinansowanie będzie dostępny na stronach internetowych urzędów pracy, na portalu Publicznych Służb Zatrudnienia: https://psz.praca.gov.pl/, jak również na platformie: praca.gov.pl.
Więcej informacji o warunkach jakie należy spełnić, aby otrzymać wsparcie, można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-dla-firm-podpowiadamy-jak-uzyskac-pomoc.