Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Wkrótce rejestracja nowej szczepionki? Wiceminister Kraska: to także ostrzeżenie dla koncernów, które obecnie je mają

Pojawiają się informacje, że w ciągu dwóch tygodni ma zostać zarejestrowana przez amerykańską agencję leków szczepionka Johnson & Johnson. - Skuteczność tej szczepionki też jest bardzo duża, także łatwość jej przechowywania – bo przechowuje się je tak jak szczepionki przeciwko grypie – czyli logistyka także jest prostsza – mówił w rozmowie z Katarzyną Gójską Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia dodał, że pojawienie się nowego preparatu to także ostrzeżenie dla koncernów, które obecnie mają już szczepionki i które nie dotrzymują terminów.

Waldemar Kraska
Waldemar Kraska
twitter.com/RadiowaJedynka

Reuters ostatnio podawał, że amerykański koncern Johnson & Johnson ma szanse na wprowadzenie na rynek już w marcu swojej szczepionki przeciwko Covid-19, wymagającej podania tylko jednej dawki. Pod koniec stycznia lub na początku lutego firma będzie miała dane na temat skuteczności preparatu. Koncern zakłada, że będzie w stanie wyprodukować w 2021 roku 1 bln szczepionek.

Mówi się, że szczepionka Johnson & Johnson w ciągu dwóch tygodni ma zostać zarejestrowana przez amerykańską Administrację ds. Żywności i Leków (FDA), czyli regulatora rynku.

Wstępna ocena już prowadzonych badań klinicznych szczepionki od Johnson & Johnson jest pozytywna i wykazała, że pojedyncza dawka substancji wywołuje silną odpowiedź immunologiczną i jest ogólnie dobrze tolerowana - pisał Reuters.

Jest to szczepionka, która jest jednodawkowa – wystarczy jedno zaszczepienie. Redaktor pytała wiceministra o informacje, jakie posiada ministerstwo na temat tego preparatu. Kiedy może być ona używana w Unii Europejskiej? – pytała redaktor.

Rzeczywiście szczepionka tej firmy jest szczepionką jednodawkową, czyli jest wyprodukowana w technologii tradycyjnej, w odróżnieniu od firmy Pfizer, która wyprodukowała szczepionkę w trochę innej technologii, tej nowocześniejszej. Skuteczność szczepionki Johnson & Johnson też jest bardzo duża, więc jest ona skuteczna, także łatwość jej przechowywania – bo przechowuje się je tak jak szczepionki przeciwko grypie – czyli logistyka także jest prostsza. Wszystko zależy od tego, kiedy firma złoży dokumenty do Europejskiej Agencji Leków, kiedy zostanie zarejestrowana. To, że tych firm pojawia się coraz więcej, to także jest ostrzeżeniem dla koncernów, które obecnie mają już szczepionki i które nie dotrzymują terminów, że będzie można wtedy wejść na drogę prawną i żądać odszkodowań od tych firm, które nie wywiązują się z zawartych umów

– powiedział Waldemar Kraska.

Koncern AstraZeneca opublikował umowy z Unią i wbrew temu, co twierdzi Komisja Europejska, nie znajdują się w nim twarde zobowiązania do dostarczania konkretnych dawek szczepionek w konkretnych terminach. Wiceminister pytany o umowy UE z tą firmą nie przebierał w słowach.

Gdy była podpisywana umowa krajów europejskich z firmami farmaceutycznymi umawialiśmy się na konkretne terminy i konkretne ilości dostaw szczepionek. Całe harmonogramy szczepień były pod to podporządkowane. Te umowy zostały podpisane i mieliśmy nadzieje, że zostaną przez te firmy przestrzegane. Okazuje się, że niestety zdrowi i życie jest mniej ważne niż aspekty biznesowe. Z tego co widzimy firmy ograniczając dostawy na rynek europejski sprzedają te szczepionki na inne rynki. Z tego co wiem Komisja Europejska rozważa zakaz wywozu z Europy takich szczepionek dla tych firm. To pokazuje, że dotrzymywanie umów nie jest dobrą stroną firm farmaceutycznych

– podał Waldemar Kraska.

"Dziwimy się, że Unia Europejska - podpisując umowy - zawarła takie klauzule, które umożliwiają firmom farmaceutycznym wycofywanie się z harmonogramu dostaw szczepionek" – podał.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Waldemar Kraska #koronawirus #szczepionka

albicla.com@ Michał Gradus