Wiceszef resortu nauki, prof. n.med. Wojciech Maksymowicz stanął na czele zespołu ds. koronawirusa, który będzie m.in. koordynował działania na polskich uczelniach. W skład kilkunastoosobowego zespołu weszli również przedstawiciele konferencji rektorów, studentów, NAWA i niektórych departamentów MNiSW.
Zarządzenie w sprawie powołania "Zespołu do spraw koordynacji działań w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zagrożeniem wystąpienia COVID-19" wydał w poniedziałek minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe MNiSW.
Zespół ma w szczególności analizować sytuację w systemie szkolnictwa wyższego i nauki; opracowywać propozycje rekomendacji dla podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedkładać je ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego; koordynować działania związane z przepływem informacji dotyczących COVID19 w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
Jak wynika z treści zarządzenia, przewodniczącym zespołu został sekretarz stanu w resorcie nauki prof. dr. hab. Wojciech Maksymowicz, a jego zastępcą podsekretarz stanu w MNiSW Anna Budzanowska.
Członkami zespołu zostali zaś: przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich:
Skład uzupełnili pracownicy MNiSW:
Zgodnie z zarządzeniem w pracach zespołu mogą uczestniczyć inne osoby zaproszone przez przewodniczącego. Poza tym przewodniczący może powołać koordynatorów regionalnych prac Zespołu.
Powołanie zespołu zapowiedział w niedzielę szef resortu nauki Jarosław Gowin. MNiSW informowało wówczas, że zespół ten ma opracować wytyczne i rekomendacje m.in. dotyczące zajęć dydaktycznych, mobilności, organizowania wydarzeń masowych na obiektach uczelni, funkcjonowania akademików i stołówek, zasady odwoływania zajęć i usprawiedliwiania nieobecności.
Jeszcze w piątek zaś Gowin wydał komunikat zalecający polskim uczelniom i instytutom naukowym zawieszenie wymiany studentów, doktorantów i naukowców z tym krajami i regionami, które przez Główny Inspektorat sanitarny wskazywane są jako źródło rozprzestrzeniania się koronawirus.