Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

W niedzielę symbolicznie upamiętnimy 77. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim

Cykl filmów historycznych o warszawskim getcie, wystawa "Co trzeci spośród nas", słuchowisko "Gdy powstawało warszawskie getto" - to niektóre elementy symbolicznego upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które odbywać się będzie za pośrednictwem internetu.

Fotografia z Raportu Stroopa. Płoną podpalone przez Niemców kamienice na skrzyżowaniu ulic Zamenhofa i Wołyńskiej
Fotografia z Raportu Stroopa. Płoną podpalone przez Niemców kamienice na skrzyżowaniu ulic Zamenhofa i Wołyńskiej

W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z zagrożeniem epidemicznym Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które w ostatnich latach organizowały uroczystości upamiętniające wybuch powstanie w getcie warszawskim, zdecydowały o symbolicznym upamiętnieniu tego wydarzenia. Wszystkie zaplanowane elementy obchodów rozgrywać się będą w internecie.

Prezes TSKŻ Artur Hofman wskazał, że w

w sytuacji, kiedy większość z nas jest zamknięta w domach, możemy pomyśleć o tragedii getta i społeczności żydowskiej, o ludziach, którzy po kilka lat ukrywali się po aryjskiej stronie, w piwnicach, za szafą, na bardzo małych przestrzeniach, bez możliwości wyjścia. Tak jak w tym czasie świątecznym myślimy o sensie istnienia, sensie człowieczeństwa, to pomyślmy też o tych, którzy znosili trochę większe katusze niż my. 

Od wtorku do niedzieli w internecie na stronach: www.tskz.pl i https://www.facebook.com/TSKZwP/ prezentowane są filmy historyczne o warszawskim getcie. Ich autorką jest Hanna Dzielińska (Hanka Warszawianka) – dziennikarka, przewodnik po Warszawie oraz popularyzatorka dziejów miasta. Filmy opowiadają m.in. o: granicach i topografii dzielnicy zamkniętej, życiu codziennym w getcie oraz pomocy Żydom, życiu kulturalnym i artystycznym w getcie, działalności Oneg Szabat, powstaniu w getcie warszawskim. Ostatni film będzie opowieścią a także wirtualnym spacerem szlakiem pamięci bohaterów warszawskiego getta.

W ramach uroczystości związanych z 77. rocznicą wybuchu powstania i przypadającą w listopadzie 80. rocznicą zamknięcia granic - Muzeum Getta Warszawskiego przygotowało wystawę "Co trzeci spośród nas" ukazującą historię getta warszawskiego. Będzie ona dostępna od piątku na www.1943.pl i https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour.

Zawarte na planszach treści potraktować można jako wprowadzenie do spacerów śladem pamiątek po nieistniejącej już Warszawie lub zachętę do sięgnięcia po opracowania historyczne i literaturę świadectwa. Oprócz przybliżenia podstawowych wydarzeń takich jak, Wielka Akcja czy Powstanie 1943 roku, wystawa opowiada o codziennych zmaganiach za murami getta.

W piątek na www.1943.pl oraz https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour będzie można zapoznać się także z felietonem historycznym Pawła Wieczorka "Kobiety w powstańczej narracji".

Z kolei w niedzielę, 19 kwietnia, o godz. 12 na www.1943.pl, https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour, www.tskz.pl i https://www.facebook.com/TSKZwP/ organizatorzy przypomną ubiegłoroczną rejestrację uroczystości sprzed Pomnika Bohaterów Getta.

Tego samego dnia na www.1943.pl i https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour będzie można posłuchać słuchowiska "Gdy powstawało warszawskie getto" w reżyserii Pawła Passiniego. Audycja przybliża sytuację, w której znalazła się 1/3 mieszkańców przedwojennej Warszawy, podczas II wojny światowej.

Od wtorku na www.1943.pl i https://www.facebook.com/1943pl/?modal=admin_todo_tour prezentowany jest również teledysk przypominający o rocznicy, ukazujący miejsca pamięci o bohaterach.

Tradycją uroczystości w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim jest marsz szlakiem miejsc pamięci. Ze względu na tegoroczną, wyjątkową sytuację, przygotowaliśmy felieton filmowy, w którym przejdziemy sprzed Pomnika Bohaterów Getta, zatrzymamy się przy Małym Pomniku Bohaterów Getta, Pomniku Żegoty, Pomniku Szmula Zygielbojma, w miejscu gdzie w schronie przy Miłej zginęli członkowie sztabu ŻOB z komendantem Mordechajem Anielewiczem, a następnie przeniesiemy się na Umschlagplatz. Przejdziemy także na Sienną 55, gdzie znajduje się fragment muru getta, na Prostą 51 przed Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta i na Grzybowską 5, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Pawła Frenkla – dowódcę Żydowskiego Związku Wojskowego.

– przekazali organizatorzy obchodów.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

 



Źródło: pap.pl

#powstanie w getcie warszawskim #77. rocznica #upamiętnienie w siecie #koronawirus #Muzeum Getta Warszawskiego #Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

redakcja