Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Trwają poszukiwania szczepionki na Covid-19. Australijczycy wykorzystują akcelerator cząstek

Australijscy naukowcy używają największego akceleratora cząstek na półkuli południowej, aby pomóc w przyspieszeniu poszukiwań szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformowała agencja AFP.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Jak powiedział AFP zarządzający akceleratorem prof. Andrew Peele, australijski synchrotron w Melbourne wykorzystuje intensywne promieniowanie rentgenowskie emitowane przez przyspieszane przez akcelerator elektrony w celu zbadania kluczowych białek wirusa.

Działając jako swego rodzaju mikroskop, akcelerator pozwala naukowcom konstruować trójwymiarowe mapy białek na poziomie atomowym, co ułatwia opracowanie leków wiążących się z wirusem, potencjalnie zapobiegających chorobie lub leczących ją.

„Świecimy na białka, a sposób, w jaki rozpraszają promieniowanie mówi nam, gdzie jest każdy atom w cząsteczce białka (SARS-CoV-2)”

- powiedział Peele. „Musisz wiedzieć, jak to białko wygląda, by móc zaprojektować lek, który się z nim połączy”- dodał.

Naukowcy z całego świata wysłali zespołowi z Melbourne dziesiątki próbek białek, które ich zdaniem mogą wiązać się z wirusem SARS-CoV-2 w sposób, który mógłby zminimalizować skutki infekcji lub chronić przed zachorowaniem.

„Korzystając z naszej technologii, w ciągu pięciu minut możesz zrozumieć, dlaczego lek działa lub nie działa po przyłączeniu się do białka” - wyjaśnił Peele, porównując ten proces do ukończenia układanki.

Naukowcy z całego świata ścigają się, aby opracować szczepionki i metody leczenia COVID-19, którego pandemia zabiła już dziesiątki tysięcy osób i zainfekowała ponad 750 000 ludzi na całym świecie.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus #badania #Australia

redakcja