Dostarczanie żywności i leków, wspieranie służb sanitarnych, samorządu, ośrodków pomocy społecznej, rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i na kwarantannie są wśród głównych obszarów działań żołnierzy WOT – poinformował w sobotę rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak.
Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary działań w walce z koronawirusem, jakie prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej
– poinformował ppłk Pietrzak na stronach internetowych terytorialsów. Dodał, że pierwsza w historii ogólnopolska operacja przeciwkryzysowa jest prowadzona pod kryptonimem "Odporna Wiosna".
Terytorialsi oddają krew w ramach wspierania walki z koronawirusem
>170 litrów krwi oddali w ostatnich dniach żołnierze WOT i podchorążowie Akademii Wojskowych!
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) March 21, 2020
To nasza odpowiedź na zmniejszającą się liczbę krwiodawców oraz topniejące zapasy krwi.#OdpornaWiosna#COVID19#KoronawirusWPolsce#terytorialsi#ZawszegOTowi #Zawszeblisko pic.twitter.com/gP3WR5cLby
Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła zaznaczył, że jej celem jest "łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych i wsparcie wszystkich instytucji samorządowych i sanitarnych niosących pomoc".
Już teraz nasi oficerowie łącznikowi są do dyspozycji każdego samorządu. W poniedziałek udostępnimy samorządom specjalną aplikację, która zautomatyzuje zapotrzebowywaną pomoc. Codziennie w różnej formie działania angażujemy około 2500 naszych żołnierzy. Wspieramy również Straż Graniczną i policję. W piętnastym dniu działań, po raz pierwszy użyliśmy naszych dronów rozpoznawczych do dozorowania wschodniej granicy Polski
– poinformował gen. Kukuła.
W komunikacie poinformowano, że obecnie 2,5 tys. żołnierzy WOT jest bezpośrednio zaangażowanych w przeciwdziałanie rozpowszechnianiu się pandemii koronawirusa, a pozostałe 22 tys. jest gotowych podjąć takie działania w ciągu 12 godzin od chwili zgłoszenia:
Wspólne działania z organami samorządu terytorialnego i wspieranie zaangażowanych służb jest zaplanowane w trzech etapach zależnych od skali pandemii. W pierwszym z nich (obecnie realizowanym) uwaga jest kierowana na osoby, które potrzebują takiej pomocy. Następnie działania przekształcą się w proces stabilizacji, a w końcowej fazie deeskalacji.
Rzecznik WOT poinformował, że na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, określono następujące grupy osób potrzebujących wsparcia: rodziny personelu medycznego zaangażowanego w zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa; kombatantów; weteranów działań poza granicami państwa; osoby starsze, powyżej 60 lat; osoby niepełnosprawne; osoby samotnie wychowujących dzieci; osoby poddane kwarantannie.
Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pomocy w dostarczaniu żywności i działań w ramach operacji "Odporna Wiosna" oddelegowani zostali specjalnie wyselekcjonowani żołnierze, którzy mają mniej niż 45 lat, nie chorują na choroby przewlekłe i nie zgłaszają żadnych dolegliwości zdrowotnych oraz nie przebywali w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia
– zapewnił rzecznik WOT.