Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

"Ten kryzys zmieni oblicze Ziemi". Kard. Schönborn: Czy musisz spędzać Boże Narodzenie na Malediwach?

- Kryzys związany z koronawirusem zmieni oblicze Ziemi - powiedział kard. Christoph Schönborn w wywiadzie dla austriackiej stacji radiowo-telewizyjnej ORF. Arcybiskup Wiednia widzi też pozytywne strony kryzysu i ma nadzieję, że "nastąpi przemyślenie wielu kwestii ekonomicznych, ale także własnego stylu życia"

Kard. Christoph Schoenborn
Kard. Christoph Schoenborn
By GuentherZ - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19921496

Zdaniem kard. Schönborna globalizacja potrzebuje pilnych poprawek.

- Czy musisz w weekend lecieć do Londynu na zakupy? Czy musisz spędzić Boże Narodzenie na Malediwach? Musisz popłynąć w luksusowym rejsie z czterema tysiącami osób na statku? Czy każdego dnia w powietrzu musi znajdować się 200 tys. samolotów?

 - pytał retorycznie kardynał.

Kard. Schönborn opowiada się za nowymi relacjami między "międzynarodowością a regionalnością". Jednocześnie zdecydowanie odrzucił obecne tendencje narodowego izolacjonizmu.

- Potrzebna jest raczej znacznie większa solidarność międzynarodowa - zaznaczył. Jako pozytywny przykład solidarności ponad granicami kardynał przytoczył dostawę odzieży ochronnej z Chin do Austrii, która ma właśnie miejsce. Z kolei Austria niedawno wysłała podobną pomoc do Chin, kiedy tam była pilnie potrzebna.

- To sygnały, których potrzebuje dziś świat - powiedział arcybiskup Wiednia.

Kard. Schönborn podziękował również wielu darczyńcom, którzy odpowiedzieli na apel Caritas i innych organizacji pomocowych. Dzięki nim wielu uchodźców na greckich wyspach otrzymało pomoc.

- Niestety Unia Europejska karygodnie zaniedbała swój obowiązek solidarności

 - stwierdził.

- Przy wszystkich pakietach pomocowych, które są obecnie składane w Austrii, ważne jest, aby nie zapomnieć o najbiedniejszych i najsłabszych w społeczeństwie - powiedział kardynał. Ponadto szczególnie ważne jest wzmocnienie wielu małych i średnich przedsiębiorstw w kraju, „ponieważ stanowią one trzon gospodarki austriackiej”. Kard. Schönborn chwalił zarówno rząd, jak i opozycję, a przede wszystkim organizacje społeczne, które się do siebie zbliżyły. "Można zobaczyć, jak ważne jest dobre partnerstwo społeczne w kraju, co daje również nadzieję na przyszłość” - powiedział kard. Schönborn.

Kardynał powiedział, że Kościół będzie również wspierał politykę i zalecenia rządu oraz organizacji społecznych w ich działaniach gospodarczych. W nadchodzącym tygodniu odbędą się odpowiednie wewnętrzne konsultacje przedstawicieli Kościoła z osobami odpowiedzialnymi w całej Austrii. Zaznaczył, że Kościół musi nadal wypłacać kapłanom pensje i emerytury. Dla osób, które mają problemy z opłaceniem podatku kościelnego, zawsze jest możliwe znalezienie indywidualnych rozwiązań, co miało miejsce nawet przed kryzysem.

- Chciałbym również specjalne podziękować wszystkim osobom, których działania są tak pilnie potrzebne dla dalszego funkcjonowania społeczeństwa i które do tej pory nie otrzymały zbyt wielu wyrazów szacunku

- powiedział arcybiskup i dodał: "Więcej wzajemnego uznania i wzrost człowieczeństwa są na pewno pozytywnymi zmianami, które są wynikiem obecnego kryzysu".

Wobec obecnie sprawowanych mszach św. bez wiernych, z których wiele jest transmitowanych przez internet, kardynał przestrzegł, że "nie jest to model na przyszłość", ale tylko "tryb awaryjny". Oczywiście jest bardzo wdzięczny za wiele możliwości jakie dają współczesne media i środki komunikacji.

- W ten sposób możliwe jest stworzenie sieci solidarności i modlitwy

 - zaznaczył kard. Schönborn. Uważa, że niektóre teologiczne spekulacje na temat tego, czy nabożeństwa, które są obecnie odprawiane są zgodne z doktryną Kościoła i niekiedy negatywnie nazywane „mszami duchów”, są nieuzasadnione. „Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych środków”, powiedział kard. Schönborn. Jednocześnie zaznaczył, że nawet przed kryzysem, w każdą niedzielę, nawet 700 tys. osób uczestniczyło w mszach św. transmitowanych przez stację ORF.

- Kościół katolicki stoi za działaniami mającymi na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa, dlatego Konferencja Biskupów podjęła również odpowiednie wewnątrzkościelne kroki 

- wyjaśnił przewodniczący austriackiego episkopatu. Wszelkie nabożeństwa i zgromadzenia religijne są zawieszone do odwołania, a wszystkie chrzty, uroczystości pierwszej komunii św., bierzmowania i śluby muszą zostać przełożone. Ceremonie pogrzebowe mogą i powinny odbywać się w ściśle określonych warunkach.

Zapytany o nadchodzące Święta Wielkanocne, w trakcie których nie będzie publicznych uroczystości i nabożeństw, kard. Schönborn powiedział:

„Wielkanoc i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i tak nadejdą! Życie jest silniejsze niż śmierć. Dobro jest silniejsze niż zło. To jest i pozostaje głównym przesłaniem Wielkanocy”.

 

 



Źródło: KAI, niezalezna.pl

#kard. Christoph Schönborn #koronawirus

redakcja