Jak co roku 19 kwietnia zachęcamy Was do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. W siedmiu poprzednich edycjach nasi wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim.
Reklama
- czytamy w komunikacie muzeum.
Tegoroczna edycja będzie jednak szczególna, ponieważ tym razem wolontariusze nie wyjdą tym razem na ulice Warszawy, bo akcja została przeniesiona do internetu. Aby wziąć w niej udział, trzeba pobrać ze strony muzeum szablon żonkila, złożyć go samodzielnie, a następnie udostępnić go 19 kwietnia w swoich mediach społecznościowych. Publikacja powinna być oznaczona hashtagami #akcjaŻonkile i #ŁączyNasPamięć. "Zostań w domu i pokaż, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć!" - zachęca muzeum. Instrukcja jak złożyć kwiat jest na stronie muzeum.
Jeśli ktoś nie ma drukarki, może mimo to zaangażować się w akcję, dodając specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ona też jest dostępna na stronie muzeum.
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Niemców Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.