Około 70 miliardów złotych - taki jest szacowany koszt, jaki budżet państwa poniesie z tytułu m.in. umorzeń składek ZUS, przesunięć w czasie podatków czy wypłat postojowego. Poinformowała o tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. "Tarcza Antykryzysowa" zakłada szeroki wachlarz pomocy dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.
- Całkowity koszt, który wyliczamy z tytułu i umorzeń składek na ubezpieczenia społeczne, odsunięcia w czasie - szacowane skutki przesunięć w czasie podatków, czy wypłat postojowego, zatem i z Funduszu Pracy i z Funduszy Świadczeń Gwarantowanych, to tak naprawdę całkowity koszt, jaki poniesie budżet państwa szacowany na razie na trzy miesiące, to jest to około 70 mld zł
- powiedziała dziś podczas wideokonferencji minister Emilewicz.
Jak wyjaśniła, "instrumentem i operatorem wielu tych aktywności będzie Fundusz Świadczeń Gwarantowanych (Pracowniczych) i Fundusz Pracy".
- W ustawie zapisany jest nowy fundusz, którego dysponentem będzie Prezes Rady Ministrów, fundusz zwalczania skutków wirusa, który będzie mógł w dowolny sposób przekierowywać strumienie. W tym przede wszystkim na dofinansowanie Funduszu Świadczeń Gwarantowanych
- powiedziała.
Pojawiło się też pytanie: co z budżetem na 2021 rok?
- Prace nad ustawą budżetową na rok przyszły rozpoczniemy pewnie w czerwcu
- zapowiedziała szefowa resortu rozwoju, która uczestniczyła w wideokonferencji dotyczącej rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej.
Emilewicz podkreśliła, że wówczas będzie można odpowiedzieć na pytanie o wysokość płacy minimalnej w przyszłym roku.
- Nie wyobrażam sobie, aby ona mogła być niższa niż w roku bieżącym
- podkreśliła. Przypomniała, że tegoroczna jej wysokość to 2600 zł.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, który dziś wpłynął do Sejmu, napisano, że tworzy się Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, w celu wsparcia realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
- Fundusz jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest Prezes Rady Ministrów
- czytamy.
Ponadto, Prezes Rady Ministrów może upoważnić do dysponowania funduszem dysponenta części budżetowej lub ministra kierującego określonym działem administracji rządowej, określając jednocześnie zakres tego upoważnienia.
- Obsługę bankową Funduszu prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego, na zasadach określonych w umowie z dysponentem Funduszu. W umowie dysponent może zlecić Bankowi wykonywanie obsługi finansowo-księgowej Funduszu
- czytamy.