- W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy - poinformował prezydent Andrzej Duda. Swoista tarcza antykryzysowa obejmie też pracowników dotkniętych sytuacją związaną z epidemią koronawirusa.
Dziś odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.
Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci. "Niemniej jednak przyrasta i należy liczyć się z tym, że będzie coraz większa i coraz więcej będzie w związku z tym problemów" - zaznaczył.
Duda wskazał, że wiele osób ma możliwość pracy zdalnej, ale sporo osób nie jest w stanie świadczyć jej w ogóle m.in. z uwagi na brak klientów. "Właśnie o tym rozmawialiśmy dzisiaj, bo to była nasza troska już od dłuższego czasu" - podkreślił prezydent.
Jak dodał, wielu polskich przedsiębiorców jest dziś w kłopotach. Podkreślił, że pomoc potrzebna jest zarówno najmniejszym przedsiębiorcom, jak i średnim, ale też tym wielkim.
"W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi, którzy niedawno podjęli inwestycje, ci, którzy wzięli kredyty, którzy zaczęli zatrudniać ludzi, ich pracownicy" - zauważył prezydent.
"Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co - rzecz jasna - przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z czym, ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia"
- oświadczył prezydent.
Poinformował, że pakiet ten już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw. "Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli go wprowadzić" - dodał.
W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy. W przypadku kredytów zaciąganych przez przedsiębiorców będzie zwiększenie gwarancji przez BGK do 80 proc. wartości kredytu. NBP i KNF mają zaś realizować działania, które będą chronić polski system bankowy - przekazał Andrzej Duda.
- W związku z koronawirusem nie unikniemy deficytu budżetowego, wszyscy wiemy, co się dzieje. Więc widać, że sytuacja będzie trudniejsza i warunki się pogorszą
- podkreślił prezydent.
Biorący udział w konferencji Mateusz Morawiecki przedstawił dalsze szczegóły. Powiedział, że pakiet antykryzysowy podzielony jest na pięć głównych części.
Proponujemy dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, pokrycie przez państwo 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Parę milionów osób dzięki temu będzie bezpieczniejsze na rynku pracy
- stwierdził.
Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia
- dodał.
Mateusz Morawiecki ogłosił też, że w pakiecie są rozwiązania antylichwiarskie, walka z cenami, które są wyższe niż jeszcze niedawno. "To jest żerowanie na pandemii" - tak określił tego rodzaju praktyki.
Premier powiadomił również, że jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, to zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie.
Od szefa rządu dowiedzieliśmy się też, że w pakiecie znajdą się m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy złotych, leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym.
Morawiecki zadeklarował m.in. 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne, zaopatrzenia w sprzęt.