Jak wskazują francuscy komentatorzy, epidemia koronawirusa stanowi dla Chin „wielki krok wstecz”. Artykuły prasowe i wypowiedzi gości debat telewizyjnych podkreślają błyskawiczny spadek prestiżu międzynarodowego Pekinu.
Komentatorzy zwracają też uwagę na powrót starych totalitarnych metod kontroli ludności i początki wewnętrznej kontestacji autorytarnych władz komunistycznych.
Przypominając słowa Michaiła Gorbaczowa, że to Czarnobyl powalił ZSRR, komentator "Le Figaro" przewiduje, że koronawirus może stać się atomową klęską Xi Jinpinga.
Cytując prezydenta Chin, który stwierdził, że koronawirus to największe wezwanie sanitarne od objęcia władzy przez komunistów w roku 1949, francuskie media zwracają uwagę na to, że Xi Jinping przyznał, iż były „niedociągnięcia” w traktowaniu epidemii, którą określił jako „kryzys” i „wielką próbę”.
Już w piątek redakcja dziennika „Le Monde” tłumaczyła w komentarzu, że „pod pretekstem powagi kryzysu koronawirusa, władze chińskie wzmagają masowe śledzenie i jeszcze bardziej ograniczają swobody, ukazując w ten sposób obraz imperium, które bardziej przywodzi na myśl Wielkiego Brata niż mocarstwo przestrzegające powszechnych zasad”.
W poniedziałkowym artykule na stronie internetowej dziennika wylicza się sposoby kontroli ludności, wykorzystujące zarówno aplikacje high tech, jak i tradycyjną dla reżimów totalitarnych mobilizację policji i ochotników, którzy „długopisem wypełniają fiszki ewidencyjne”.
W wypowiedzi dla francuskiej telewizji CNews na szczególną rolę w powszechnym nadzorze „komitetów dzielnicowych”, zwracała uwagę pracująca w Hongkongu francuska sinolog Judith Audin. Badaczka przypomniała, że utworzono je natychmiast po zdobyciu władzy przez komunistów.
W komentarzu „Le Figaro”, zatytułowanym “Wielki skok wstecz” Patrick Saint-Paul pisze, że „Xi Jinping, potężny jak żaden przywódca od czasu Mao Zedonga, widział się w marzeniach jako nowy czerwony cesarz”.
Komentator, stwierdzając „fizyczną izolację Imperium Środka”, przewiduje, że partnerzy Pekinu – państwa i firmy – wyciągną konsekwencje z ryzyka, jakim jest „zbyt wielkie uzależnienie od tego kraju, w którym brak przejrzystości”.
Komentator konkluduje przytoczeniem wypowiedzi Michaiła Gorbaczowa, który powiedział, że to Czarnobyl powalił Związek Sowiecki.
„Wyzwanie dla Xi polega na tym, by utrzymać społeczeństwo pod presją i uniknąć wybuchu, nie dopuszczając do tego, by koronawirus stał się jego klęską atomową”
- konkluduje autor.