- Dwunastu naukowców z uniwersytetów we Włoszech przeprowadziło badania, z których wynika, że z powodu zanieczyszczenia powietrza wirus szerzył się szybciej. Jego cząsteczki przylegały bowiem do cząstek pyłu zawieszonego. Naukowcy zbadali sytuację w północnych Włoszech, gdzie jest rozwinięty przemysł, pali się w kominkach i są wyższe stężenia zanieczyszczeń. Dni smogowe są dla nas obecnie jeszcze bardziej groźne niż zazwyczaj - mówi nam działacz społeczny Rafał Psik, szef Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego z Sosnowca.
Agnieszka Kołodziejczyk: W związku z pandemią koronawirusa zmniejszyło się natężenie ruchu ulicznego, mniej pracuje przemysł, czy zmniejszył się też smog?
Rafał Psik, Zagłębiowski Alarm Smogowy: Od tygodnia mamy niestety, w całej Polsce, tak niesprzyjające warunki meteorologiczne, że smog którego główną przyczyną jest spalanie węgla w piecach "kopciuchach" nawet jest większy... (Od kilku dni jesteśmy w strefie atmosferycznego wyżu, pogoda jest bezwietrzna i zanieczyszczenia kumulują się). Np. w Warszawie przez dwa dni był wielki smog, chociaż nasilenie ruchu samochodów jest obecnie bardzo małe. Opowiadano nawet, że przyczyną tego zjawiska jest, że jest wypalanie trawy na Białorusi... A winne są nadal są emisje z sektora komunalno-bytowego, czyli te pochodzące m.in. z naszych domów. Spędzamy obecnie czasu w domu i chcemy mieć tu komfort termiczny. Gdy większość osób wychodziła do pracy, dopiero po powrocie rozpalała w piecu, czy kominku, teraz pali się w piecach 24 godziny na dobę, bo i prawdziwa wiosna jeszcze nie przyszła i jest zimno. Także w regionie Śląska i Zagłębia wczoraj i przedwczoraj stężenia zanieczyszczeń były trzykrotnie przekroczone.
Niektórzy ekolodzy uważają inaczej. Słyszałam, że w Wenecji w jest teraz tak mało zanieczyszczeń, że woda w kanałach stała się niebieska, a w Hiszpanii dzięki poprawie stanu środowiska pojawiły się w miastach dzikie zwierzęta.
Jeśli chodzi o Hiszpanię nie słyszałem takich opinii, znam natomiast zdanie władz Wenecji. Mer Wenecji tłumaczył w mediach, że zaczęło być widać w kanałach ryby (które są tam zawsze), dlatego że nie pływają gondole czy motorówki, a muł który normalnie jest podnoszony z dna - osiadł. Dlatego woda jest przejrzysta.
Czyli koronawirus jednak nie ma dobrych stron, jeśli chodzi o smog?...
Niestety jest odwrotnie. Dwunastu naukowców z uniwersytetów we Włoszech przeprowadziło badania, z których wynika, że z powodu zanieczyszczenia powietrza wirus szerzył się szybciej. Jego cząsteczki przylegały bowiem do cząstek pyłu zawieszonego. Naukowcy zbadali sytuację w północnych Włoszech, gdzie jest rozwinięty przemysł, pali się w kominkach i są wyższe stężenia zanieczyszczeń. Dni smogowe są dla nas obecnie jeszcze bardziej groźne niż zazwyczaj.
Co więc można zrobić w tej sytuacji? Co robią ekolodzy zrzeszeni w Polskim Alarmie Smogowym jak ZAS?
Stan powietrza w woj. śląskim jest zły. Według analiz Europejskiej Agencji Środowiska aż 36 polskich miast znajduje się na liście 50 miast Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Niechlubny ranking liderów smogu w woj. śląskim (przekroczone normy PM2 i PM10) otwiera Żywiec, za nim są Rybnik i Pszczyna. Oddychając takim powietrzem dziecko wdycha rocznie taką ilość rakotwórczego Benzo(alfa)pirenu, co wypalając trzy tysiące papierosów. W całym kraju kończą się 3-letnie Programy Ochrony Powietrza. Wszystkie urzędy marszałkowskie odbywają lub już odbyły tzw. konsultacje społeczne. W Śląskiem konsultacje zakończyły się w ubiegłym tygodniu. Ze względu na koronawirusa wnioski można było składać jednak tylko pisemnie. Stowarzyszenia społeczne nie mogły się spotkać z pracownikami urzędów marszałkowskich i rozmawiać o treści programów.
Dlatego Michał Kurtyka, minister klimatu zapowiedział szukanie nowej drogi prawnej, aby odsunąć w czasie konieczność głosowania tych dokumentów. Są niezbędne i niezwykle ważne. Programy bowiem będą definiować przez najbliższe 3 lata zasady walki ze smogiem, metody poprawy jakości powietrza i dochodzenie do pewnych pułapów emisyjnych. Np. członkowie alarmów smogowych w Śląskiem mają bardzo wiele uwag do programu, podobnie jest w Małopolsce. Oczywiście teraz są ważniejsze sprawy, chodzi o życie ludzkie, ale smog też odbiera życie. Skraca je, co roku 48 tys. Polaków. Premier Mateusz Morawiecki ogłaszając "Tarczę Antykryzysową" wymienił w niej działania antysmogowe jako jedne z priorytetowych. Osoby, które będą instalować nowe kotły grzewcze, czy będą pomagać w walce z niską emisją również będą więc, objęte wsparciem "Tarczy".