10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Nauka w trybie zdalnym. Nowe rozporządzenie ministra edukacji i nauki

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra edukacji i nauki. Zgodnie z jego treścią od 20 grudnia do 9 stycznia zawieszone będą zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych i wprowadzona nauka zdalna. Jak wynika z wykazu prac Rady Ministrów, rząd planuje przyznać rodzicom dodatkowe 21 dni zasiłku opiekuńczego.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/zapCulture

Zgodnie z rozporządzeniem, od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostanie ograniczone stacjonarne funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych i wprowadzone w nich nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

Nauka zdalna - czy dla wszystkich?

Ograniczenie obejmuje również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego, szkoły artystyczne realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne i placówki artystycznych oraz szkoły artystyczne realizujących także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego. 

Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy jednak przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. 

Ponadto, rozporządzenie nie ogranicza funkcjonowania w sposób stacjonarny młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych. 

Przerwa świąteczna - od kiedy i do kiedy?

Kwestia przerwy świątecznej zaplanowanej na 23-31 grudnia 2021 r. pozostaje niezmieniona. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Z opublikowanego we wtorek rozporządzenia wynika również, iż dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, na wniosek rodziców.

Zasiłek opiekuńczy - kogo dotyczy?

Z informacji zamieszczonych w wykazie prac rządu, wynika, że rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych będą mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego od 20 grudnia do 9 stycznia.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia; wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, mogących dziecku zapewnić opiekę. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do ukończenia 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 

 



Źródło: niezalezna.pl, tvp.info

Anna Zyzek