"Sama kwota pakietu (antykryzysowego -red.) robi wrażenie, jednak pytanie czy owe 212 miliardów to kwota wystarczająca aby zapewnić względnie normalne funkcjonowanie polskiej gospodarki" - czytamy w liście otwartym prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana, zaadresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. RG SWS akcentuje w dokumencie obszary, w których -jak uważa- wymagane jest wdrożenie zmian.
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki przedstawili wczoraj odpowiedź na kryzys gospodarczy w związku z epidemią koronawirusa - Tarczę Antykryzysową. Pakiet antykryzysowy podzielony został na pięć głównych części: obrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego, wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycje publiczne. Jego szacunkowa wartość to ok. 212 mld zł.
Wśród flagowych rozwiązań pakietu znalazły się m.in. przejęcie przez państwo części finansowania wynagrodzeń dla pracowników, obniżenie kosztów osobowych, jednorazowe świadczenie dla samozatrudnionych czy osób na umowach zlecenie i o dzieło, wakacje kredytowe w bankach czy możliwość przesunięcia terminu deklaracji PIT do końca czerwca.
Zdaniem prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotra Hofmana, zaproponowane rozwiązania nie są wystarczające. Jak pisze w liście otwartym do szefa polskiego rządu, „sama kwota pakietu robi wrażenie, jednak pytanie czy owe 212 miliardów to kwota wystarczająca aby zapewnić względnie normalne funkcjonowanie polskiej gospodarki - jej wysokość to około 10 proc. polskiego PKB”.
Podkreśla, że państwa zachodniej Europy przygotowują mechanizmy sięgające nawet 20 proc. produktu krajowego. „Słuchamy polskich przedsiębiorców i słyszymy od nich, że wobec licznych zagrożeń z jakimi muszą się zmagać, spodziewają się od władzy pomocy idącej dalej niż ta zadeklarowana” - czytamy w liście.
Hofman wskazuje, że wiele firm oczekuje umorzenia zaległości wobec ZUS i fiskusa. „Nawet po ustąpieniu epidemii tysiące podmiotów nie będzie miało środków na ich opłacenie” - tłumaczy prezes Rady Gospodarczej SWS.
W liście zasugerowano, że zastrzykiem płynności dla mniejszych podmiotów gospodarczych mogłyby być również szybsze zwroty VAT.
"Panie Premierze, sytuacja jest wyjątkowa i wymaga działań precedensowych. Jesteśmy przekonani, że takie zostaną podjęte jak najszybciej"
- konkluduje autor listu.
CAŁOŚĆ LISTU ZAMIESZCZAMY NIŻEJ: