Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Propozycje resortu rozwoju dla samorządów. Wśród nich - złagodzenie rygorów finansowych

Ministerstwo Rozwoju w projekcie zmiany specustawy, do którego dotarła PAP, proponuje m.in. złagodzenie rygorów finansowych dla samorządów, ułatwienia dla kredytobiorców czy zachowanie ciągłości inwestycji i procesów planistycznych.

Jadwiga Emilewicz
Jadwiga Emilewicz
By Maciek82301 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78286478

Projekt, który docelowo miałby znowelizować obecną specustawę „koronawirusową”, przewiduje m.in. wprowadzenie w 2020 r. możliwości wystąpienia nierównowagi strony bieżącej budżetu jednostek samorządu dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach, będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.

Zakłada się również złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki wynikającym z wystąpienia epidemii COVID-19.

Projekt przewiduje również wprowadzenie możliwości wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat subwencji ogólnej, w częściach oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej.

Zgodnie z proponowaną regulacją pojawia się możliwość, by w czasie stanu zagrożenia lub epidemii można było przenieść pracownika samorządowego do wykonywania pracy innej, niż określona w jego umowie o pracę.

Projekt zawiera także regulacje dotyczące dotowanych przez państwo kredytów mieszkaniowych. Zakłada się, że np. okres zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych na wniosek kredytobiorcy, zgłoszony w okresie ogłoszenia zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie jest wliczany do okresu stosowania dopłat.

Inna propozycja przewiduje, by kredytobiorcy spłacający kredyty na mocy ustawy z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, mogli zawiesić spłatę na 2 kwartały w okresie ogłoszenia zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Takie zawieszenie nie przekreślałoby możliwości skorzystania z preferencji, np. umorzenia części zadłużenia po 20-letnich systematycznych spłatach kredytu.

Kolejna część projektu zawiera propozycje regulacji, które miałyby umożliwić kontynuowanie inwestycji infrastrukturalnych, w tym budowlanych. W związku z tym niektóre procedury planistyczne zostałyby zmodyfikowane, oraz odwieszone niektóre terminy w postępowaniach środowiskowych, wodnoprawnych, a także związanych z inwestycjami w zakresie linii kolejowych dróg publicznych, gospodarki wodnej, budowli przeciwpowodziowych i lotnisk publicznych.

W zamyśle projektodawców proponowane regulacje mają zapobiec opóźnieniom w np. uchwalaniu aktów planistycznych – takich jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych itp.

Projekt przewiduje także wydłużenie o sześć miesięcy zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pod warunkiem wniesienia proporcjonalnej opłaty za wydanie zezwolenia.(

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ministerstwo Rozwoju #samorządy #koronawirus

redakcja