Sytuacja w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA jest bardzo dobra, pacjenci przyjmowani są każdego dnia – zapewnił dzis wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży. Jak wyjaśnił, zajęta jest 1/3 miejsc dostępnych dla hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Wiceszef MSWiA odnosząc się do informacji, według których w szpitalu MSWiA wstrzymano przyjęcia, bo brakuje miejsc, wyjaśnił, że "okresowe wstrzymywanie przyjęć jest związane wyłącznie z koniecznością przyjęcia dużej liczby pacjentów w jednej chwili".
- Sytuacja w CSK MSWiA jest bardzo dobra. Zabezpieczony jest zapas środków ochrony osobistej, a przyjęcia odbywają się każdego dnia. Aktualnie zajęta jest 1/3 miejsc dostępnych dla hospitalizowanych z powodu COVID-19
– powiedział Poboży.
Według ostatnich danych, w szpitalu dla hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest 456 łóżek. Zgodnie z zaleceniami rządu 10 proc. stanowią miejsca respiratorowe. Obecnie w przebywa tam 151 pacjentów, z czego 115 z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. 14 z nich wymaga opieki respiratorowej. U dziesięciu osób zakażenie wykluczono, a 26 osób jest w trakcie diagnozowania.
Dane liczbowe, także te dotyczące łóżek, w ciągu dnia ulegają zmianie. Powodem tego jest m.in. potrzeba izolowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia.
Według informacji przedstawianych na stronach rządowych w Warszawie, poza szpitalem MSWiA działają obecnie jeszcze trzy szpitale zakaźne: Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej, Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego przy ul. Żwirki i Wigury.
Z tego zestawienia wynika, że w województwie mazowieckim jest 10 szpitali zakaźnych - łącznie ze szpitalami warszawskimi.