Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Koronawirus

Pakistan: Zebrali niemal milion wolontariuszy do pomocy w walce z epidemią

Na wezwanie premiera Pakistanu Imrana Khana do Tygrysich Oddziałów walczących z epidemią koronawirusa zgłosiło się ponad 920 tysięcy wolontariuszy. Spotkało się to ze sprzeciwem lokalnych władz w Rawacie, które zaskarżyły inicjatywę do Wysokiego Sądu w Islamabadzie, ale pozew został odrzucony.

Jak podaje dziennik „Dawn” lokalne władze miasta Rawat pod Islamabadem w pozwie przeciwko rządowi Pakistanu, twierdziły, że walką z epidemią powinny zajmować się tylko wyznaczone służby i lokalni urzędnicy. Sędziowie odrzucając pozew, podkreślili trudną sytuację kraju i wezwali do jedności w obliczu kryzysu.

Reklama

Pod koniec marca premier Khan ogłosił utworzenie ochotniczych, cywilnych Tygrysich Oddziałów, których członkowie mają pomagać władzom podczas epidemii. Wolontariusze muszą mieć ukończone 18 lat.

Inicjatywa premiera spotkała się z szerokim poparciem społeczeństwa. Usman Dar, specjalny doradca premiera ds. młodzieży, ogłosił 1 kwietnia w telewizji Geo News, że w ciągu dwóch dni zgłosiło się 90 tys. ochotników. Według dziennika „Dawn” do 14 kwietnia akces do Tygrysich Oddziałów wyraziło 920 tys. osób.

W Pakistanie wykryto ponad 5,8 tys. przypadków koronawirusa, z czego sto osób zmarło, a ponad 1,3 tys. wyzdrowiało. Zdaniem Khana, cytowanego przez „Dawn”, to mniej niż w wielu innych krajach.

Premier wielokrotnie odmawiał wprowadzenia całkowitej kwarantanny na terenie kraju - przez następne dwa tygodnie Pakistańczycy mają jednak zakaz zbierania się w miejscach publicznych, w tym szkołach i kinach. Poszczególne stany ogłosiły własne kwarantanny i obostrzenia.

Zdaniem Khana ogólnokrajowa, ścisła kwarantanna, podobna do wprowadzonej w sąsiednich Indiach, może uderzyć w biedniejszą część społeczeństwa.

Dwadzieścia procent Pakistańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa, a jeśli wprowadzę całkowitą blokadę, wtedy rikszarze, uliczni sprzedawcy, taksówkarze, sklepikarze i robotnicy pracujący za dniówkę, wszyscy znajdą się w domach

- powiedział w połowie marca w telewizyjnym orędziu Khan.

We wtorek rząd ogłosił listę sektorów, w których przedsiębiorstwa mogą działać mimo częściowej kwarantanny kraju. Należą do nich m.in. firmy budowlane, zakłady produkcyjne, kopalnie, cementownie, wytwórnie nawozów sztucznych i firmy eksportujące towary. Mogą działać również księgarnie i sklepy papiernicze oraz pralnie i lecznice zwierząt.

Premier Khan będzie konsultował z duchownymi muzułmańskimi plan przygotowań do nadchodzącego za 10 dni ramadanu, miesiąca postu w świecie islamu.

 

Reklama