Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

OECD: "Polska może wyjść z kryzysu mniej poturbowana niż inne kraje". Odbicie PKB już w przyszłym roku!

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Jak zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin, "eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki".

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@Burak_K

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa dot. raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - tzw. Przeglądu Gospodarzącego Polski, w którym uczestniczyli minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i sekretarz generalny OECD Angel Gurría.

Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że "eksport pozostał jednym z motorów wzrostu naszej gospodarki w 2020 r.". Dodał, że pomimo "globalnego, negatywnego wpływu sytuacji pandemicznej, polski sektor MŚP odnotował istotne sukcesy we współpracy międzynarodowej". Wskazał na "włączenie się polskich przedsiębiorców w międzynarodowe łańcuchy dostaw, czy świadczenie usług na rynkach globalnych, m.in. w sektorze IT".

- Polska prawdopodobnie wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż wiele innych krajów dzięki sile swojej gospodarki

- ocenił, cytowany w piątkowym komunikacie OECD Angel Gurría. Zwrócił uwagę, na szybką reakcję Polski na pandemię i podjęcie działań zapobiegających skutkom COVID. - Jednak reformy mające na celu sprostanie długotrwałym wyzwaniom są teraz jeszcze bardziej istotne, jeśli Polska ma powrócić do tempa wzrostu poziomu życia obserwowanego w ostatnich latach - podkreślił.

Wicepremier Gowin zwrócił uwagę na podejmowane w Polce prace związanych z termomodernizacją czy programu stop smog, skierowany do najbiedniejszych, najbardziej zanieczyszczonych gmin.

- Wprowadzamy także nowy projekt dot. polityki energetycznej państwa do 2040 r., który przewiduje w zależności od scenariusza zmniejszenie udziału węgla w sektorze energetycznym do 37-56 proc. w 2030 r. i od 11 do 28 proc. do roku 2040

- mówił podczas piątkowej konferencji. - Chcemy, aby przejście na energię odnawialną zapewniło dodatkowe 300 tys. miejsc pracy - dodał.

Co znalazło się w raporcie OECD?

W raporcie dot. Polski OECD stwierdza, że "chociaż szybkie wsparcie rządowe uchroniło firmy i gospodarstwa domowe przed najgorszym do tej pory szokiem gospodarczym, tempo wychodzenia z pandemii jest niepewne, a recesja może mieć bardziej długotrwałe konsekwencje". Jak zaznaczyli analitycy, w szczególności kryzys dotknął m.in. słabsze regiony i małe firmy. W ocenie OECD inwestowanie w "bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą gospodarkę" wzmocni nasz kraj przy wychodzeniu z kryzysu związanego z COVID-19.

Jak wskazano w raporcie, pomimo wzrostu zakażeń COVID-19, raport prognozuje "stosunkowo łagodny spadek PKB" w Polsce o 3,5 proc. w 2020 r., po którym nastąpi odbicie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#OECD #gospodarka #koronawirus #COVID-19

am